Tiltott kastélyok 5. – Keresdi Bethlenek

Film egy várkastélyról a Kárpátokban, amelynek története tanmese is lehetne – ritka és erőt adó pozitív kicsengéssel.

Major Anita - Margittai Gábor
2019. 07. 24. 11:39
Fotó: unknown
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Keresdre nem könnyű eljutni, a dél-erdélyi falu szinte rajta sincs a térképeken. Keresdet – amint a név is utasít – meg kell találni. Ám a Bethlenek rejtőzködő várkastélyához vezető utak valójában kivezetnek az értelemből.

Az erdélyi főnemesség jóvátételi harcait nyomon követő filmsorozatunk újabb, ötödik részében olyan helyszíneket járunk be, amelyek mind a térség egyik legszebb várkastélyára irányítják a figyelmet. A reneszánsz Bethlen-udvarház a Déli-Kárpátok lábánál rejtőzködik, és olyan történelmi rétegek rakódtak rá, amelyek lehántása egyszerre jelent emlékezetpolitikai és sorstörténeti kihívást.

Keresdet fél évezredes fennállása alatt, 1945-ig nem ostromolta ellenséges had. Akkor azonban néhány nap alatt felprédálták a falusiak és a kommunista párt hivatásos fosztogatói. Aztán amit a tolvajok meghagytak, azt a romániai műemlékvédelem tette tönkre – de a vár mégis áll, s a 2014-es átvételi ünnep óta lassan megújul. A Bethlen családnak köszönhetően ugyanis nem lett belőle Drakula újabb várkastélya, ahogy azt román vállalkozók tervezték, hanem a Béke Háza Böjte Csaba vezénylete alatt.

A vár visszaszerzéséért indított jogi harc egyik „hadvezére”, Bethlen Anikó grófnő marosvásárhelyi otthonából irányítja a visszaszerzési manővereket. Ágyhoz kötött, gyógyíthatatlan beteg lett ugyan a második világháború végén – mégis hihetetlen lélekerővel szervezi ma is Erdély főnemesi világát. Több mint két évtizede küzd a Bethlenekért, a birtokokért és Keresd szétrabolt, majd mégis megmenekített kastélyáért.

Film egy várkastélyról a Kárpátokban, amelynek története tanmese is lehetne – ritka és erőt adó pozitív kicsengéssel. Műkincsrablókról és műkincsek megmentőiről, koncentrációs táborba zárt várúrról és ferences rendi embermentésről, gyülekezet híján összeomló templomokról és közösséggel belakott, újjászülető főnemesi házakról.

Az NMHH Médiatanács és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával.

A sorozat korábbi részei ITT érhetők el:

Tiltott kastélyok 1. – Fugadi Bánffyak

Tiltott kastélyok 2. – Uzoni Mikesek

Tiltott kastélyok 3. – Küküllővári Hallerek

Tiltott kastélyok 4. – Marosvécsi Kemények

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.