Kinek a felelőssége?
Scott Morrison ausztrál miniszterelnök arra buzdítja a turistákat, hogy ne riassza el őket a hetek óta tartó bozóttűz annak ellenére, hogy a lángok a kontinens nagy részén tombolnak, a keletkezett füst pedig egészen Dél-Amerikáig elhatol. Ausztrália a politikus szerint nyitott, és továbbra is látogatásra érdemes, „üzemkész” – és persze „nagyon fontos, hogy ezekben az időkben felpezsdüljön a helyi gazdaság”. Mindeközben a hatóságok attól félnek, hogy a régóta tartó magas hőmérséklet miatt kiszáradt növényzetben a villámcsapások újabb tüzeket okozhatnak. A legnagyobb kár az élővilágban keletkezett: akár egymilliárd állat is elpusztulhatott; csak Új-Dél-Walesben, ahol a legnagyobb tűz pusztított, 800 millió. Ebbe ráadásul csak azok az emlősök, madarak és hüllők vannak beleszámolva, amelyeket közvetlenül a tűz ölt meg, vagy közvetetten az élőhelyük elvesztése miatt pusztultak el, a többiekről akkor még nem is beszéltünk.
Az internetet ellepik a „Pray for Australia” (Imádkozz Ausztráliáért!) felhívások, az adománygyűjtések és leginkább a cuki kengurubébiket, vombatokat és koalákat mentő hősies közemberek és tűzoltók sztorijai. Egy nő kiugrott az autójából, majd egy szál pólóban rohant be az égő erdőbe, és hozott ki karjaiban egy koalát. Több mint kétezer kilogramm répát és krumplit szórtak ki repülőkből Új-Dél-Wales felett a „vallabi-hadművelet” elnevezésű akció során, hogy az állatoknak legyen mit enniük a kopár földeken. A szénné égett bozótos mellett egy férfi kengurubébit itat, természetesen PET-palackból. A filmvilág képviselői a nagy presztízsű Arany Glóbusz-díjátadón egy emberként figyelmeztetnek a klímaváltozás csúf hatásaira, és biztosítják arról az ausztrál embereket, hogy velük vannak – közben patakokban folyik a Dom Pérignon, készenlétben áll a magánrepülő. Minden egyes alkalommal elismerő taps és hümmögő vállveregetés fogadja azt, aki egyáltalán beszél a helyzetről, hiszen a világ másik fele még csak el sem ismeri, hogy drasztikus változás küszöbén állunk.
A valóság azonban az, hogy bárki, aki merő jó szándékból ilyen képeket oszt meg, nem tesz többet, mint hamis híreket terjeszt. Ugyan ki szerint helyénvaló azt várni, hogy az emberiség hősiesen megmentse a vadvilágot? Fordítva ülünk a lovon: amikor az ember által előidézett tűzvészben (mert gyújtogatásokról is szólnak a hírek) elevenen elég egymilliárd állat, akkor vajmi keveset segít az ima, a megmaradt emberségről tanúskodó történetekkel pedig csak saját lelkünket simogatjuk. Próbálunk hinni önnön jóságunkban. Az ember sajnos nem megmentő ebben a történetben, hiszen mi idéztük elő a jelenlegi helyzetet azzal, hogy felborítottuk az ökoszisztéma egyensúlyát. A legtöbbször megosztott képen egy szögesdrótra szenesedett kenguru látható. Az állat nem tudott elmenekülni – miattunk, emberek miatt. Ez a fotó az ausztrál tűzvész hasonló szimbólumává vált, mint amilyen a menekültválságé volt a vízbe fulladt szíriai kisfiú. Ártatlan kis életek elmúlása az embertelenségben, az oda nem figyelésben.
Ausztráliában egész fajok halhatnak ki, hiszen az erdőtüzek kiterjedése már most jóval nagyobb, mint az amazóniai, afrikai vagy a szibériai pusztításé volt. Együttvéve. Az emberiség felelőssége pedig nem ér ott véget, hogy gazdasági érdekeink mentén kerítések közé szorítjuk az élővilágot, hiszen statisztikák szerint még azoknak a tüzeknek a zömét is közvetve emberi felelőtlenség okozza, amelyeket véletlen öngyulladásként tartanak számon. Tüzet kaphat a sok eldobott műanyag és papír, az üvegpalack, amely visszaveri a fényt. Az ember viszont úgy tűnik, nem tanul semmiből: Scott Morrison kormányfő szerint például kifejezetten fontos volt megtartani a szilveszteri tűzijátékokat, hogy ezzel is demonstrálják: nem változtatnak semmit az életformájukon. Miért is kéne? Morrison a tűzvész közepén Hawaiira utazott nyaralni, és elsősorban a turizmuskiesés gazdasági hatásai miatt aggódik. Úgy tűnik, hogy már akkor sem kapcsolunk, amikor a saját házunk ég. A természet viszont nélkülünk is újrateremti majd magát, efelől ne legyenek kétségeink! Mindössze három héttel azután, hogy Új-Dél-Wales kétharmada leégett, a halottnak tetsző fák törzsén új hajtások jelentek meg.
(Terján Nóra)