Vissza a kőkorszakba?
A két nagy atomhatalom, az Egyesült Államok és a Szovjetunió félelmetes arzenált halmozott fel a hidegháború alatt. Ennek csúcsát 1987-ben érték el: a két ország 67 ezer nukleáris atomtöltettel rendelkezett, ez már tényleg elég lett volna a Föld felrobbantására. A fegyverkorlátozási megállapodások eredményeként az elmúlt évtizedek alatt ez a mennyiség jelentősen csökkent: 2018-ban Washington 6185, míg Oroszország 6500 atomtöltetet birtokolt.
Ez összesen a világon lévő atomeszközök 91,4 százaléka. A gond az, hogy a világ újabb atomfegyverkezési verseny előtt áll, vagy már benne is van. Az atomeszközök korlátozásáról szóló megállapodások közül mára csak a hadászati ballisztikus atomrakéták számát megszabó megegyezés van érvényben, ennek hatálya jövőre jár le, miközben az oroszok hadrendbe állították hiperszonikus atomrakétájukat, amivel előnybe kerültek az amerikaiakkal szemben.
A „nagyok” újból eszeveszett atomfegyvergyártásba kezdhetnek. Messze a harmadik helyen áll Franciaország az atomfegyverek számában, hivatalosan 300 nukleáris fegyvert birtokol. Sőt egyes források szerint Kína 500 atomeszközzel rendelkezik. Mi maradjunk a Bulletin of the Atomic Scientists rangsoránál, a tudományos szakma folyóirata 290 atomtöltettel a negyedik helyre mérte Kínát, igaz, azzal a megjegyzéssel, hogy bármelyik pillanatban átveheti a dobogós helyet a franciáktól.
Nagy-Britannia január végén 200 atomtöltettel „szállt ki”, de ez is csak jelképesen volt a „közös” arzenálban, amire alkalomadtán lehetett hivatkozni, a felhasználásába viszont semmi beleszólása nem volt az uniónak.
Aztán jönnek a ki tudja, miként atomfegyverhez jutottak: Pakisztán 150-160 és India közel ugyanannyi, 130-140 atomtöltetet birtokol. Ezek a fegyverek is bőven elegendők lennének arra, hogy a két ázsiai ország visszaküldje szomszédját a kőkorba. Izrael tekintetében az előbb idézett szakfolyóirat 80-90-ben határozza meg az atomeszközök számát, miközben a nemzetközi sajtó már évek óta 200-ra becsüli a zsidó atomarzenált.
De valójában mindegy is: a kisebb mennyiséggel is meg tudnák akadályozni azt a törekvést, hogy az országot a Földközi-tengerbe szorítsák. Észak-Korea is az atomklub tagja, a sikeres nukleáris kísérlet óta eltelt 14 év alatt 20-30 eszközt fejleszthetett ki. Nekik egy a lényeg: a biztonság, hogy a kommunista rendszert kívülről ne érje támadás – belülről meg majd megoldják valahogy.