Kiirtott kontinens
A XIV. és a XV. században a pestis körülbelül húszmillió ember életét követelte a világon. A nyirokrendszerbe bejutó bacilus jellegzetes duzzanatokat („bubókat”) hoz létre a hónaljban, a lágyék területén és a nyakon. A betegséget ezért bubópestisnek is hívták. A fekete halál a XVIII. század alatt mindvégig fenyegetést jelentett Európában. A szulfonamidok történelmi jelentőségű felfedezésével azonban 1935-ben sikerült teljes mértékben felszámolni a pestisjárványokat. A bakteriális fertőzésekkel szembeni első hatékony gyógyszer felfedezéséért Gerhard Domagk Nobel-díjat kapott.
Az Újvilág felfedezésének egyik szomorú velejárója volt, hogy a tengerészek és a hódítók az ott élő őslakosokat a magukkal hozott ragályos betegségekkel – himlő, kanyaró, torokgyík, pestis és kolera – megfertőzték. Ezek a betegségek aztán Észak- és Dél-Amerikán járványként söpörtek végig, elpusztítva a XVI. századi lakosság negyven–kilencven százalékát. Morbid módon az említett járványok miatti halálozási arány és a fizikailag is legyengült őslakosok állapota is szerepet játszott abban, hogy az európai gyarmatosítók könnyedén meghódították Mexikót, majd Dél-Amerikát. Ugyanakkor az őshonos lakosság számának gyors csökkenése jelentős munkaerőhiányt eredményezett. A gyarmatosítók az Atlanti-óceánon keresztül próbálták a helyi lakosságot részben pótolni, és beindult az afrikai rabszolga-kereskedelem. Ezzel viszont együtt járt az, hogy az afrikai eredetű malária is megjelent az amerikai kontinensen.
Az Afrikából eredő malária évente több mint háromszázmillió embert fertőzött meg világszerte, és évente körülbelül kétmillió ember halálát okozta. Az 1918. évi influenza – amely „spanyolnátha” néven is ismert – a közelmúlt legsúlyosabb világjárványa volt. Az első világháború után az influenza több ember halálát okozta, mint maga a háború. A világ népességének körülbelül az egyharmada (ötszázmillió fő) fertőződött meg, és csaknem ötvenmillióan vesztették életüket, ami a Föld mai népességére átszámítva arányaiban kétszázmillió ember halálát jelentené. Ennek az influenzának a jellemző vonása az volt, hogy elsősorban fiatalokat és egészséges gyermekeket érintett. A későbbi, 1957-es, 1968-as és 2009-es influenzapandémiák nem voltak ennyire súlyosak, a megbetegedések és a halálesetek száma pedig jóval az 1918-as influenzáé alatt maradt, évente körülbelül négyszáz-ötszázezer ember halt meg.
A himlő felszámolása az egész világon – a WHO tevékenységének köszönhetően – volt az első olyan eset a történelemben, amikor az orvostudomány vívmányainak egy járványos betegséget teljes egészében sikerült kiirtani. 1966-ban még évente tíz-tizenötmillió ember kapta el a himlőt, és kétmillióan vesztették miatta életüket. Egy másik betegségről, a tbc-ről azonban azt hittük, hogy a kifejlesztett gyógyszerek segítségével már sikerült teljesen felszámolni, mégis visszatért. A kórokozó baktérium rezisztenssé vált a gyógyszerekkel szemben, és újra támad. Az antibiotikumok felfedezése és bevezetése előtt, a XX. század első felében a tüdőgyulladás halálozási aránya körülbelül harminc százalék volt, ma viszont már kevesebb mint 0,1 százalék.
A védőoltások kötelező bevezetésével sikeresen megelőzhetők a vírus (a himlő, a kanyaró, a mumpsz, a rubeola és a gyermekbénulás), továbbá a baktériumok (tetanusz, diftéria és szamárköhögés) által okozott betegségek és a járványok elterjedése. Az orvostudomány fejlődésén kívül a társadalmi körülmények javulása is csökkentette a csecsemőhalandóságot, valamint növelte a várható élettartamot, a Föld népességének folyamatos növekedését eredményezve, amely elérte a 7,8 milliárd főt.