Harmincnégy. Pedig azt hittem, megvagy. Küldd az öregapádat! – dörmögi Józsi, és már lendül is a keze. Engedi vissza a halat a vízbe. A Balatonnál a hazavihető pontynak 35 centisnél nagyobbnak kell lennie, ez tehát méret alatti. Csak sikerélménye, nem pedig halászleve lett annak a horgásznak is, aki a múlt hónap végén Balatonföldváron megakasztotta a harminc és fél kilós óriáspontyot. Az a hal is védettséget élvez, mivel méret feletti, hosszabb hetven centinél, így megy vissza a vízbe. Most fogták ki hatodszor, talán hamarosan egy hetedik horgásznak is örömet szerez.
Józsi éjjel háromtól reggel fél nyolcig ezt az egyetlen, méret alatti pontyot fogta, és ezúttal üres szákkal tér haza, de legalább kibeszélgette magát. A parton mindenki jól értesült, és mindenhez ért. Két kapás között még a járványügyi tanácsot is felállították. Józsi azután otthon a tévé elé ül, és a Fishing and Hunting csatornával folytatja, mert számára a horgászat szenvedély.
De nemcsak az, hanem jó üzlet is. Amikor 2016-ban a természetes hazai vizekben betiltották a kereskedelmi célú halászatot, sokan lobbiháborút vizionáltak. A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. termelési igazgatója, Fodor Ferenc viszont azt mondja, a halászat kimondottan veszteséges ágazatuk volt, a jó bevétel a horgászoktól érkezik. A Magyar Országos Horgászszövetség a maga ötszázezer regisztrált tagjával a legnagyobb magyar civil szervezet, és csak a két éve bevezetett, kötelező 2020 forintos regisztrációs díjból az államnak több mint egymilliárdos bevétele származott. Ha hozzávesszük, hogy a horgászok területi jegyet is vesznek, valamint a horgászattal kapcsolatosan is költenek, igazán megéri őket a több hal ígéretével a vízpartokra csábítani. Általában magukkal viszik a családjukat, a barátaikat, szállást foglalnak, esznek, isznak, közben még a horgászboltok forgalma is pörög. Tavaly a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. már nyolcvanezer horgászjegyet adott el, és ez a szám évről évre emelkedik.
Ezzel egyben választ kaphatunk arra is, miért adott most nyolcszázmillió forintos telepítési támogatást a kormány a halgazdaságoknak. Az történt, hogy megvette tőlük a járvány miatt nyakukon maradt, de már a gazdaságból kitelepítésre váró pontyokat, majd azokat az állami vagy többségi állami tulajdonú horgászvizek haszonbérlőinek, közvetve tehát a horgászegyesületeknek adta. Mivel tavasszal bezártak a vendéglők, leálltak a feldolgozóüzemek, befagytak a külföldi és belföldi rendelések, a háromnyaras halakon nem tudtak túladni, a tavakban viszont foglalták a helyet.