A katolikus könyvkiadás az elmúlt másfél száz évben sem Magyarországon, sem világszerte nem a zajos vitákról, elhatárolódásokról volt híres. Persze mindig is voltak törekvések, amelyek heves reakciókat eredményeztek, de olyasféle jelenség a közelmúltban nemigen akadt, hogy egy pápa írása kerüljön viták kereszttüzébe. És arra sem volt példa, hogy a szöveggel kapcsolatban ügyetlen magyarázkodás kezdődjön, bizonyos értelemben elhatárolódás, amelyet különös módon nem közvetlenül a szerző tesz.
Az Istentiszteleti és Szentségfegyelmi Kongregáció prefektusa, Robert Sarah bíboros még 2019 szeptemberében gondolta úgy, hogy könyvet ír a papi cölibátus védelméről, a nőtlenségről és a nyugati egyház válságáról. Ehhez az imádságos munkához kérte föl szerzőtársként a nyugalomba vonult XVI. Benedek pápát. Meglátogatta a vatikáni Mater Ecclesiae-monostorban, beszélgettek a kérdés időszerűségéről. Sarah bíboros úgy gondolta, a közös könyv akár még 2019 karácsonyára is megjelenhetne, de legkésőbb 2020 elejére.
Nyilván jó oka volt mind a témaválasztásra, mind a sietségre, hiszen nem különösebben titkolt körülmény, hogy a katolikus egyház néhány fontos képviselője jó ideje próbálkozik a cölibátus intézményének fölszámolásával. Sokáig csak egyházellenes titkos társaságok törekvése volt a papi nőtlenség eltörlése. Később azonban a római katolikus egyházon belül is érveltek a cölibátus ellen. Különösen Nyugat-Európában. Még magyar nyelvű liberális egyházi honlapon is lehetett olvasni lelkes üdvözlést a várva várt intézkedés bevezetéséhez, amely úgymond végleg eltörli a sötét középkort, és a XXI. századba vezeti a római katolicizmust.
A rendkívüli római gyűlés valóban alkalmasnak tűnhetett valamilyen változás elindítására, hiszen egyelőre nem Európáról, hanem csak Dél-Amerikáról lett volna szó. A nagy paphiánnyal küzdő térséget akarták kísérleti tereppé alakítani. De az is biztos, hogy a „modell” sikeressége néhány év alatt az egész világegyház képét átformálta volna. Legalábbis az ötletgazdák szándékai szerint. A Szentlélek azonban ott fúj, ahol akar.