Mladić, a boszniai szerb hadsereg egykori főparancsnoka 2017-ben ártatlannak vallotta magát, és fellebbezett az életfogytiglani börtönt jelentő ítélet ellen. A vád képviselői szintén fellebbezési kérelmet nyújtottak be: a muszlim nők és a boszniai horvátok ellen elkövetett bűnöket is népirtásként akarják felvetetni Mladić bűnlajstromára, és elérni, hogy ezért is elítéljék.
A fellebbviteli tárgyalás hosszas huzavona után kezdődött meg, mert Mladić és ügyvédei minden lehetséges módon megpróbálták elodázni azt. Megromlott egészségére hivatkoztak, majd kétségbe vonták, hogy szellemi állapota lehetővé teszi a tárgyalás figyelemmel kísérését. A koronavírus-járvány további halasztásra adott okot. Az ENSZ-nek a délszláv háborúban elkövetett háborús bűnöket vizsgáló bíróság örökébe lépő nemzetközi törvényszéki mechanizmusa nem hagyta magát kifárasztani. Nem úgy a nemzetközi média, amely ezúttal csekély figyelmet szentelt a srebrenicai hóhér tárgyalásának. Ez részben érthető is, hiszen az utóbbi egy-két évben oly sok válsággóc alakult ki, s oly sok áldozattal járó terrorakciók rázták meg a világot, hogy ezek fényében már nem hírértékű az a több tízezer ember, akinek életéért közvetve vagy közvetlenül Mladić felelős. A vádat kiterjeszteni még egy népirtással nemcsak hogy mellőzi a hírértéket, de annak értelme sincs, hiszen egy 78 éves embert nem érdemes még egy életfogytiglannal sújtani.

Fotó: MTI
A fő vádpont Mladić ellen változatlanul a srebrenicai védett övezetbe menekült muszlim nők, gyermekek deportálása és több mint nyolcezer férfi, köztük aggastyánok és tizenéves fiúk lemészárlása. Ahogy korábban, Mladić most sem mutatott szemernyi megbánást sem. Az első augusztusi tárgyalási napon csak annak közlésére szorítkozott, hogy nem jó a fülhallgatója, és hogy a tárgyalóteremben eltöltött kilenc óra kifárasztotta. A második, szerdai napon azonban, amikor lehetősége volt felszólalásra, körömszakadtáig védelmezte a parancsnoksága alatt elkövetett rémtetteket: „Az volna Ratko Mladić bűne, hogy nem engedte, hogy ártatlan szerb embereket az usztasa fenevad barlangokba vessen, mint Jadovnóban vagy Jasenovacon?” A bírák szemébe vágta: „Engem olyan helyzetbe hozott a sors, hogy védenem kellett a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaságot, amelyet maguk, a nyugati hatalmak a Vatikán segítségével szétvertek. Nem Ratko Mladić kezdte a háborút. Nem ő csiholta a terveket.”