Bizonytalan számtan
A hajléktalanok létszámára nézvést nincs pontos statisztika vagy kimutatás, leginkább a Menhely Alapítvány önkéntes válaszadáson alapuló felmérését szokták idézni, amelyből az derül ki, hogy a különféle ellátó intézményekkel kapcsolatban álló hajléktalanok közül hányan válaszoltak a szervezet kérdéseire. Idén egyébként összesen mintegy hétezer-hatszáz fő, akik közül 3067 a fővárosban él. E felméréstől függetlenül léteznek más becslések is, a leggyakoribbak szerint nyolc-tízezer hajléktalan élhet Budapesten. A hosszabb távú elhelyezést adó átmeneti szállókon, valamint az egy éjszakára befogadó éjjeli menedékhelyeken a fővárosban ötezer-ötszáz férőhely van.
– A hajléktalanokra ugyanazok a járványügyi szabályok vonatkoznak, mint mindenki másra – mondja Aknai Zoltán, a Menhely Alapítvány igazgatója. – A különböző intézmények igyekeznek olyan „házirendet” bevezetni, amellyel csökkenthetik a fertőzés bekerülését, terjedését. Jellemzően mindenhol kötelező a kézfertőtlenítés, a szociális távolság betartása, és – ahol értelmezhető és kivitelezhető – az arcmaszk használata. Az étkezést nyújtó szolgáltatások esetében az arcmaszk használata például nem releváns. A tavaszi járvány idején az derült ki, hogy a tesztelésen átesettek közül a hajléktalanok között jóval kevesebben vannak, akik megfertőződtek, mint a többségi társadalomban.
A szakemberek egyetértenek abban, hogy a hajléktalanok járvány idején az egyik legveszélyeztetettebb társadalmi csoport, az egészségi állapotuk, az életkoruk vagy akár az elhelyezési körülményeik miatt. Mások úgy vélik, hogy rendezetlen helyzetük, az abból adódó kockázatok miatt esetenként ők is kockázatot jelenthetnek a többi csoport egészségére. A vírus ugyanis nem hajléktalan.