Az adat hatalom
Január elején nagy botrány tört ki a Facebook tulajdonában lévő WhatsApp csevegőnél: a mobilközpontú, világszerte kétmilliárd felhasználóval rendelkező szolgáltatás olyan értesítést kezdett megjeleníteni az EU tagországain kívül élőknek, hogy vagy elfogadják az adataik Facebookkal való megosztását, vagy február 8-tól nem tudják azt többé használni. Az EU-s polgárok az adatvédelmi jogszabályok miatt mentesültek az új feltételek elfogadása alól.
A tájékoztatás eddig nem tapasztalt erejű negatív visszhangot keltett, a Facebookkal való adatmegosztást elutasítók milliói kezdtek csevegőalternatívát keresni. A WhatsApp tűzoltásba kezdett: egyrészt az új szerződés elfogadásának határidejét eltolta, másrészt nyilvánosságra hozta a Facebookkal a jövőben megosztani kívánt információk körét. Ezek a profilnév, profilkép, IP-cím, telefonszám és a telefonkönyv tartalma, az alkalmazás által generált naplófájlok és státuszüzenetek. Chatüzeneteket és GPS-koordinátákat a jövőben sem bocsát majd a Facebook rendelkezésére, de a fenti lista sem megnyugtató. A Facebook számtalanszor hangsúlyozta már, hogy semmi sem fontosabb számukra, mint a felhasználóik adatainak védelme, ám az elmúlt években a gigacég többször megütötte a bokáját, ami a biztonságot illeti. 2019-ben az Egyesült Államok Szövetségi Kereskedelmi Bizottsága rekordbírságot rótt ki a közösségi óriásra: a Facebooknak ötmilliárd dolláros büntetést kellett kicsengetnie az elmúlt évek botrányos adatkezeléséért. Ez a legnagyobb összeg, amelyet a testület valaha techcégre kirótt.
Vásárlás vagy munka közben sem lehetünk biztonságban: 2014-ben például az eBay online piactér 145 millió felhasználójának a nevét, címét, születési dátumát és jelszavait halászták le hekkerek, míg az azt megelőző évben az Adobét használók jártak még rosszabbul, nekik a bankkártyaadataikat is ellopták. Ráadásul előfordul, hogy az esetek sokkal később kerülnek napvilágra: a LinkedIn például 165 millió felhasználóját rövidítette meg ilyen módon 2012-ben.