Egy felülvizsgálati ügy keretében a brazíliai legfelsőbb bíróság egyik bírája március 8-án hivatalosan kimondta, hogy a déli Paraná állam nem volt jogosult Lulát perbe fogni. A mostani megsemmisítő végzés azt jelenti, hogy csak a szövetségi bíróság, amely a fővárosban, Brasíliában található, jogosult még a volt elnök ellen is bírósági tárgyalást kezdeményezni. Így meg nem történtnek kell tekinteni a volt államfőt sújtó büntetést. Ezentúl a baloldali ikon szabadon élhet polgári jogával, azaz gyakorolhatja választói jogát, és megválasztható politikai tisztségekre. Ez valóságos fordulatnak számít Brazíliában. A 75 éves Lula, aki 2003 és 2010 között volt államfő, visszatérhet a politikai élet színpadára, és jelöltheti magát a 2022 októberében tartandó elnökválasztásokra is. Ehhez rendelkezik a kellő érzelmi töltettel: forr benne a bosszúvágy politikai ellenfelével, a jelenlegi elnökkel, Jair Bolsonaróval szemben.
De elég-e, ha csupán a bosszúvágy hajtja a politikust? Az érzelmek gyakran rossz tanácsadók. Hideg fej kell az ellenfél legyőzéséhez, az adott helyzetet alaposan mérlegelni kell, nem pedig vagdalkozás vezethet a végső tus beviteléhez. Az újságok felmérése szerint a jelenlegi lelkesült állapotban a voksolók ötven százaléka Lulára szavazna, míg Bolsonaro 38 százalékot kapna, ha ma lennének a választások. De nem a mai napon lesznek, hanem másfél év múlva. A politológusok arra hívják fel a figyelmet, hogy ilyen erős ellenfél megjelenése akár még Bolsonaro malmára is hajthatja a vizet. A jobboldalon is érzik, hogy a következő elnökválasztás rendkívüli fontosságú lesz, aki nem akarja a baloldal uralmának visszatértét, azt meg kell győzni arról, hogy ezt csak Bolsonaro akadályozhatja meg.
Lula két elnöki mandátuma valóságos aranykort jelentett, különösen a jelenlegi helyzethez képest. A 210 milliós Brazíliában a 2000-es évek elején tíz- és tízmilliónyian kerültek ki a nyomorból, és újabb tízmilliók megszilárdították a helyüket a középosztályban. A gazdasági fellendülés repítette az országot, olyan álmokat szőttek más fejlődő államokkal együtt, hogy egyszer majd ők lesznek a kihívói az Egyesült Államoknak. Nyilván aki jövőre Lulára szavaz, azok közül jó páran nosztalgiával tekintenek vissza ezekre az évekre. De a gazdasági és politikai helyzet gyökeresen megváltozott.