– Hogyan szólíthatom? Nógrádi úr, György vagy professzor úr?
Marokkó: több mint egy egyszerű konyha
Az arab ország páratlanul érdekes gasztronómiája olyan élményt nyújt az oda ellátogatóknak, amit soha nem felejtenek el
– Hogyan szólíthatom? Nógrádi úr, György vagy professzor úr?
– Professzornak és úrnak semmiképp. Ahogy gondolja. Én Gyuri vagyok.
– Hány évesen nevezték ki professzornak?
– A Városliget széléről származom, ahol 17 éves koromig udvari lakásban laktunk, és szegénységben éltünk. Utána a Kacsóh Pongrác úti lakótelepre költöztünk, ahol már volt fürdőszoba, meleg víz, központi fűtés. Sportolni kezdtem, asztaliteniszezőként jó eredményeket értem el, majd egy évig a hadseregben is remekül éreztem magam. Utána bekerültem az egyetemre, és annak ellenére, hogy rendkívül gyenge középiskolába jártam, az ötszáz fős évfolyamból az első félévben a huszadik legjobb tanuló lettem. Imádtam tanulni. Minden hónapban tartottak politikai vetélkedőt, amelyet csak akkor nem nyertem meg, ha nem indultam. Az egyetem végén első lettem a közgazdász-vetélkedőn. Huszonvalahány-ezer forintot kaptam, amely több volt, mint később az egyéves fizetésem. 1972-ben végeztem a Közgázon. Nagyon szerettem apámat, aki rendkívül egyszerű ember volt, és mindig azt mondta, hogy doktoráljak le. Kérdeztem, minek. „Tudtam, hogy ezt fogod mondani – válaszolta –, ezért találtam valakit, aki ötezer forintért megírja a doktoridat.” Mondtam, hogy ennyiért én is megírom. Három nap alatt elkészült a disszertációm, egy nap alatt dupla pénzért bekötötték, leadtam, megvédtem, és apámtól megkaptam a pénzt. 1986-ban kandidáltam. Hogy a kérdésére is válaszoljak, 1997 óta vagyok professzor és tanszékvezető. 48 éves korom óta. Az egyik első voltam, aki 1988-ban elmehetett három hónapos német ösztöndíjra. Azóta több mint ezerszer jártam Németországban.
– Ezt szó szerint értsem?
– Igen. Az első előadásomat a német Keleti Akadémián tartottam. Olyan tiszta volt az üvegajtó, hogy fejjel belementem. Óriási dudorral léptem a hallgatóság elé. Volt olyan év, hogy a Bajor Akadémián minden héten tanítottam. Három hónapos ösztöndíjat kaptam Bonnban. Elvégeztem a hamburgi magyarul vezérkari, németül vezetési akadémia kurzusát. Ötvenévesen a NATO-ban tanultam, 15 hét alatt végigvittek minket a világon – Brüsszelbe, New Yorkba, Washingtonba, Berlinbe utaztunk. Németországban rengeteg barátot szereztem. Pesten vendégem volt a német négycsillagos tábornokok zöme. Tisztességes, kulturált, művelt emberek, sokat tanultam tőlük. Többezres német könyvtáram van itthon. Németországban néhány állást is felkínáltak, de nem fogadtam el.
– Miért nem telepedett le Németországban?
– Mert jól éreztem magam Magyarországon, itthon volt a családom, és rájöttem arra, hogy a tudásom ott is tudás. Németországban az adott szónak szentsége van, jól megfizetnek, és nagyon finom a konyhájuk. Bár nekem minden étel ízlik, mindenhol mindent megkóstolok.
– Hogyan lett idegenvezető?
– Elsőéves egyetemista voltam, amikor megláttam egy hirdetést: „Öcsi, gyere idegenvezetőnek!” Gondoltam, ha már letegeztek, elmegyek. Külön bizottságot hívtak össze, hogy levizsgáztassanak, de elkövették azt a hibát, hogy ahelyett, hogy a városról vagy az építészetről kérdeztek volna, feltették azt a kérdést: „Hogyan látja a szovjet–japán kapcsolatokat?” Mivel nemzetközi szakra jártam, keresztbe tettem a lábam, és félórás előadást tartottam. Azt mondták: „Magának a tudása és a nagyképűsége arányban áll.” Miután kiküldtek Dubrovnikba, enyém lett Jugoszlávia! Attól kezdve minden nyáron ott voltam. Számomra máig a világ egyik legcsodálatosabb vidéke.
– Hogy lehet, hogy mindig mindenhol jól érzi magát?
– Nem tudom. 71 éves vagyok, élvezem az életet. Most csak arra vágyom, hogy újra utazhassak. A Városligettől Zanzibárig című könyvemben megírtam, honnan hová jutottam el. Van, akivel nem állok szóba, nem keresem a konfliktusokat. Minden reggel megnézem a német híradókat, és egész nap külpolitikáról olvasok, amit imádok. Élvezem a folyamatokat nézni, elemezni, a világhelyzetről, a három globális játékosról – USA, Kína, Oroszország – írni. És az Európai Unióról, amely folyamatosan teret veszít. Belpolitikával nem foglalkozom, mert nem érdekel. Sokat szerepelek a tévében, rádióban. Előfordult, hogy lemondtam tévészereplést, mert a partnerem annyira felkészületlen volt, hogy nem akartam vele együtt megjelenni. Élő adásban pedig senkit nem javítok ki.
– A közéleti szereplései gyakran szülnek ellentmondásokat?
– Engem többször támadtak a médiában, ami kezdetben nagyon zavart, beteggé tett, de egy idő után azt mondtam, hogy rólam bármit mondhatnak, de a családomat hagyják békén.
– Az egész ország ismeri jellegzetes szófordulatait, például az 1, 2, 3-at.
– Öt évvel ezelőtt a 40 év alatt a Föld körül című könyvem egyik alcíme is az lett, hogy „1, 2, 3…”. Eddig több mint hatvanezer példányban fogyott el. A hetvenedik születésnapomra kaptam kitüntetést a honvédelmi minisztertől. A vezérkari főnök adta át, és kézfogás közben ő is azt mondta: 1, 2, 3. Nagyon tetszett.
– Hol ismerte meg a feleségét?
– Előadást tartottam 1981-ben Szigetbecsén, a nejem falujában. Magdit az előadás után felvittem Ráckevére, mert ott énekkarban énekelt. Azóta együtt vagyunk.
– Úgy hallottam, nagy tisztelője a női nemnek.
– Egy: szerintem Magyarországon én voltam a legelső, aki kijelentette, hogy Claudia Schiffer a világ legjobb nője. Erről többet most nem mondanék, mert nem olyan világban élünk. Kettő: rengeteg barátnőm volt. Három: 32 évesen megismertem a feleségemet.
– De azelőtt sűrű életet élt?
– Pontosítsunk, nagyon sűrűt. Nagyapám úgy küldött el a jugoszláv útjaimra, hogy szerb–horvátul legelőször ezt a mondatot tanuljam meg: „Asszonyom, itthon van a férje?” Abban az időben a turistacsoportok nagy része nőkből állt… De már negyven éve együtt élek a nejemmel, és minden rendben van!
– A felesége hatására kezdett el aukciókra járni?
– Már gyerekkoromban gyűjtöttem régiségeket, de a nejem javaslatára kezdtünk el festményeket vásárolni. Bementünk a bizományiba, rámutattam egy képre, és azóta csak annak a festőnek a képeit gyűjtjük. Szeretem az aukciók hangulatát, figyelem az embereket, ki hogyan licitál, ki áll a gutaütés szélén.
– Hány könyvet írt eddig?
– A tankönyveket most hagyjuk, azt nem számolom. Írtam könyveket Németországról, a kilencvenes évek elején Talleyrand francia külügyminiszterről, aki nagy kedvencem. Még egyet írok róla, az lesz a tizedik, utána pedig a német vezetésről, kancellárokról, államfőkről.
– A legutolsó, A világ, amiben élünk című könyve történetek halmaza a gyerekkoráról, barátokról, ismerősökről, politikusokról, a 2020-as év eseményeiről, a járványról. Hogy írja a könyveit? Amikor eszébe jut egy történet, jegyzetel, és később felhasználja azt?
– Nyolc Trabantom volt, amelyekkel hosszú évekig jártam vidékre előadást tartani. Mellettem ült a feleségem, s mire leértünk, lediktáltam neki egy cikket. Szakkönyveket is írtam, az Érdemes érdekes korban élni című az NSZK biztonságpolitikájáról szól. Hetek alatt elfogyott.
– A legutóbbi könyvében néhány pikáns történet is található.
– Melyikre gondol?
– Most nem idéznék belőle, de nem is egyet találtam. Kicsit eklektikusnak tűnik a könyv. Műfajilag hová sorolná?
– Sehová. Én csak leírtam a sztorikat, amelyeket átéltem vagy hallottam. Rengeteg történet van a fejemben. A nejem mindig azt mondja, hogy ne írjak sztorikat, csak szakmai könyveket. Sajnálom, de igaza van.
– Az utazáson, a könyveken, az előadásokon kívül még mi a szenvedélye?
– Az nem publikus! Imádok kirándulni, úszni, a családommal lenni, havonta egyszer ultizom.
– Kik a barátai, milyen foglalkozású emberek?
– Az egyik legjobb barátom kínai, egyszer Kínában is együtt jártunk. A barátaim között van ilyen és olyan párti is, de ha leülünk ultizni, nem politizálunk. Számomra az a fontos, hogy az illető értelmes legyen és tisztességes.
– Tud olyan eseményről, amelyről soha nem fog beszélni?
– Talleyrand azt mondta: „Vannak olyan dolgok, amelyekről soha nem beszélünk, de mindig a fejünkben vannak.” Lassan ötven éve ülök tájékoztatókon, delegációkkal beutaztam a világot, évekig jártam a Külügyi Intézet előadásaira, követségi fogadásokra. Négyszemközti beszélgetéseken az ember olyan információhoz is hozzájut, amelyről még a halálos ágyán sem beszél.
– Volna még, amit szívesen elmesélne?
– Persze. Érdekli, hogy kiktől nyertem ultin?
Névjegy
Nógrádi György habilitált egyetemi tanár 1949-ben született Budapesten. Rendszeresen tart előadásokat, számos tudományos publikáció és könyv szerzője. Jelenleg a Budapesti Corvinus Egyetemen a Védelemgazdasági Tanszék professzora. 2005-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét vehette át.
Az arab ország páratlanul érdekes gasztronómiája olyan élményt nyújt az oda ellátogatóknak, amit soha nem felejtenek el
A belga sörök nem csupán italok, hanem a nemzeti identitás és büszkeség fontos részei
Pósa történetei nem öncélúak, hanem közösségi okulásra készültek, mindezt hitelesen, remek stílusban közli velünk, az olvasókkal.
Albert Gábor gazdag életművének sokszínű műfajú, tartalmú és üzenetű írásai bizonyítják, hogy életét a magyar nemzet kulturális örökségének megőrzésére és népünk szellemi értékeink továbbadására tette föl.
Orbán Viktor: Véget ért a nyugati liberális progresszív dominancia!
Nagy Feró komoly gyanúba keveredett + videó
Rosszul érezte magát a hétvégén, meghalt az X-Faktor kisgyermekes énekesnője
Nem fogja kitalálni, most ki balhézott össze a SPAR Magyarországgal
Keresd a hibát! Csak az emberek 5 százaléka veszi észre, mi nem stimmel ebben a nappaliban
Lecsapott a NAV a magyar bűnszervezetre: hihetetlen vagyont talált – fotók
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
A KTE tulajdonosa közölte, nem csak a gyenge eredmények miatt mentették fel Szabó Istvánt
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
K...rva nagy következmények
Az arab ország páratlanul érdekes gasztronómiája olyan élményt nyújt az oda ellátogatóknak, amit soha nem felejtenek el
A belga sörök nem csupán italok, hanem a nemzeti identitás és büszkeség fontos részei
Pósa történetei nem öncélúak, hanem közösségi okulásra készültek, mindezt hitelesen, remek stílusban közli velünk, az olvasókkal.
Albert Gábor gazdag életművének sokszínű műfajú, tartalmú és üzenetű írásai bizonyítják, hogy életét a magyar nemzet kulturális örökségének megőrzésére és népünk szellemi értékeink továbbadására tette föl.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.