A nagyváradi Bémer téren álló színházépület sokszor lett formálója a város történetének. Eredeti feliratát – a Szigligeti Színházat – többször lecserélték, hogy mindig az aktuális politikai hovatartozásnak megfelelőt helyezzék el homlokzatán. Az első román évadot 1927. október 9-én nyitották meg a Kolozsvári Nemzeti Színház előadásával. Mária román királyné nevét 2011-ben vette fel a magyar társulattól különváló és önálló színházzá alakuló román teátrum. A névadó egész alakos szobrot is kapott az épület előtt, ennek avatása a Holnaposok szoborcsoportjával szinte egy időben történt, 2012. október 12-én, annak emlékére, hogy a román csapatok 1944-ben ismét bevonultak az 1940-ben Magyarországhoz visszacsatolt Nagyváradra.
Megbuktatott direktor
A köztéri plasztika leleplezése idején már Ilie Bolojan volt a bihari megyeszékhely polgármestere, aki évekig prefektus is volt, vagyis a kormány megyei helytartója, most pedig a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben a megyei tanács elnöki tisztségét tölti be, s mint első számú funkcionárius gondolja újra a Pece-parti Párizs kulturális életét. Ilyen tekintetben a helyi magyar közösség igen kellemetlen helyzetbe került, hiszen érdekképviselete, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség országos szinten koalíciós partnere a jobboldali PNL-nek, helyi szinten viszont nem.
A román párt ugyanis abszolút többséggel nyerte meg a legutóbbi választásokat.
A közfelháborodást – amely magyarokat és románokat egyaránt érintett a közelmúltban – az váltotta ki, hogy a városi és a megyei múzeum egyesítése után – amely már július elsejétől érvénybe lép – Ilie Bolojan a román Mária Királyné Színházat, a magyar Szigligeti Színházat és a Nagyváradi Filharmóniát is egyetlen jogi személlyé szeretné alakítani, ami azt jelentené, hogy valójában hét intézményt vonna össze, mivel mind a román, mind a magyar teátrum keretében a színtársulat mellett bábtársulat és táncegyüttes is működik. Emellett megszűnne az intézmények repertoárjellege, csak a legsikeresebb művészek kapnának határozott idejű, legfeljebb egy évre szóló munkaszerződést, a többieket csak bizonyos előadásokra alkalmaznák, nyugati mintára. Az összevonás leépítéssel járna. A Szigligeti Színháznak további nyolc, a Lilliput Társulatnak hat művészétől kellene megválnia, mivel a megyei tanácselnök szerint a magyar intézmények alkalmazotti létszámát és pénzügyi támogatását a város magyar lakosságával (negyvenötezer fő) részarányosan kell megállapítani. A Mária Királyné Színháznál 143 emberből 121 maradna, míg a Szigligeti Színháznál 145 munkavállalóból 109. A ritkítás a jelenlegi főigazgatót, Czvikker Katalint is kellemetlenül érintené.
Bár korábban még arról volt szó, hogy az önkormányzat május végén dönt az átszervezésről szóló határozattervezetről, a közfelháborodás miatt változott a helyzet.