Bő egy évvel a koronavírus okozta lezárások kezdete után sokat hallani a poszt-Covid-tünetegyüttesről és a lelki megterhelésről, de az álmatlanság mégsem kerül szóba. Pedig a koronaszomniának nevezett betegség a pandémia miatt bekövetkezett életmódváltás nyomán rengeteg embernél előfordul. A Southamptoni Egyetem szerint legalább minden hatodik, de inkább minden negyedik brit küzd az álmatlanság növekvő tüneteivel a bezártság óta, főként a családanyák és a kórházi, illetve a más létfontosságú szektorokban dolgozók. Kínában 14,6 százalékról húsz százalékra nőtt az álmatlanok száma, Olaszországban és Görögországban pedig negyven százalékra. A Google szerint az inszomnia kifejezésre soha annyiszor nem kerestek rá, mint az elmúlt egy évben.
Kóros álmatlanságról beszélünk, ha az illető nem tud elaludni, éjszaka többször vagy túl korán felébred. A probléma gyakran fordul elő néhány napon keresztül több időzóna átlépése esetén, de hosszabb fennállását okozhatják szervi bajok, stressz és depresszió is. A megnövekedett stresszfaktor áll a koronaszomnia mögött – állítják a szakértők. Az emberek félnek a vírustól, a lassan induló oltási kampány miatt korábban attól is, hogy nem jut nekik szérum, stresszfaktort jelenthet az oltások minőségétől vagy mellékhatásaitól való félelem, és akkor a gazdasági problémákról még nem esett szó. A létbizonytalanság, az elvesztett munkahelyek miatt érzett felelősség főként a férfiakat terheli, a családanyáknak pedig a home office miatt nem egyszerűen több műszakban, hanem folyamatosan minden szerepben kell helytállniuk.

Fotó: PIXABAY
Megszűnik tehát az a normál beállítódás, hogy az otthon a nyugalom szigete, ahol meg lehet pihenni, bármi baj is legyen egyébként a mindennapokban. Ez annyira megnöveli a stressz-szintet, hogy az illető nem alszik jól, ami újabb stresszfaktorként szolgál, hiszen aggódik, hogy nem tudja kialudni magát, és így önmagát erősítő folyamatként még kevesebbet alszik. A pszichológusok megoldásként a napi rutin megtartását, a koffein és esténként a számítástechnikai eszközök használatának drasztikus csökkentését ajánlják.