A nyolc évvel ezelőtt kirobbant Edward Snowden-ügy szálai idáig vezetnek. A volt CIA-alkalmazott 2013 közepén nyilvánosságra hozott olyan szigorúan titkos dokumentumokat, amelyek azt igazolták, hogy az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség, az NSA a különböző kémprogramjai révén a világon bárhol képes rögzíteni telefonbeszélgetéseket, internetes üzeneteket. Snowden, hogy életét mentse, mert az amerikaiak szemében ez a cselekedete hazaárulás, Oroszországig futott, ahol jelenleg is él. Az akkori leleplezés valóban megrázta a világot, hiszen az Egyesült Államok lehallgatási listája tele volt a nyugati szövetségesek vezető politikusainak neveivel. Az nem létezik, hogy ezt szárazon megússzák! – ez volt a feldúlt nyugati közvélemény első reakciója, aminek következtében a nyugati szövetségben megingott a bizalom.
Aztán az egész ügy elült, a nagy barát, Amerika, megígérte, hogy ilyenre többé nem vetemedik, megrovásban részesítette az NSA-t, és hatalmas átalakításokat ígért a kémszervezetben. Mondhatjuk ezt másként is: a botrány elcsitultával az Egyesült Államok felállt, leporolta magát, aztán minden folytatódott a bevált módon. A nyugatiak meg még egyszer bevéshették tudatukba: a hírszerzésben nincs barátság. Bizony még a szövetségesek is akarják tudni, hogy a hozzájuk közelállók miben mesterkednek, amikor azt hiszik, hogy a figyelő szemek egy pillanatra lecsukódnak, a fülek meg megszűnnek hallgatni. Még a legszorosabb együttműködésben, a kölcsönös bizalom légkörében is szükség van arra, hogy információkkal rendelkezzünk a másikról.

Ha ezt valaki technológiai fölényével éri el, akkor azzal. A nyugati szövetségesek akkori mérsékelt felháborodása is ezt támasztotta alá, nyilván ők is követtek el olyan kíváncsiskodást, amelyről az amerikaiaknak tudomásuk volt. A zsarolóeffektus hatott rájuk. Angela Merkel német kancellár mindhárom mobiltelefonját megfigyelés alatt tartották. Az évek alatt azért biztosan mondott olyat, amelyet nem amerikai füleknek szánt. Ezt alkalomadtán akár elé is tárhatják, ha jobb belátásra akarják bírni. Az Európai Unió vezető politikai és gazdasági erejét adó Németország csak meg tudja győzni a szövetségeseit arról, hogy nem kell itt különösebben ugrálni.