Ahány ház, annyi pogácsa… – gondolta Rezeda Kázmér, aztán megpróbálta sorra venni.
Oktoberfest szeptemberben
A világhírű fesztiválon hektószámra folyik a sör, de évek óta a terrorizmus veszélye árnyékolja be az ünnepet.
Ahány ház, annyi pogácsa… – gondolta Rezeda Kázmér, aztán megpróbálta sorra venni.
Rezeda Kázmér nagymamája körülbelül bármiből tudott pogácsát készíteni, úgy „gondolomformán”, és a pogácsái nagyobb része finom volt. Krumplis pogácsában volt a legjobb, különösen abban az esetben, amikor a krumplis pogácsát rendeltetésszerűen készítette el, ötlet és fakszni nélkül.
Rezeda Kázmér nagymamájának ötletei és faksznijai kivétel nélkül arra irányultak, hogy a maradékot ne kelljen kidobni. Ugyanis Rezeda Kázmér nagymamája komolyan vette az ételt, komolyan vette a családot, komolyan vette az unokákat, komolyan vette a hazát, a hagyományt, a szokásokat, az időjárást, a megsárgult fényképeket, az Úristent, a konyháját, a vasárnapot, a szőnyegporolást, a nagypapát és a déli harangszót, ami, ha megszólalt, ki kellett tenni a forró levest az asztalra.
Rezeda Kázmér nagymamájának nem volt ideje megbolondulni, így például soha nem képzelte magát női testbe zárt férfinak, és elkerülte a pánikbetegség is.
Viszont nem dobott szemétbe semmilyen ételt.
Ha a kenyér megmaradt, lereszelte, és prézli lett belőle. De voltak azért meredekebb megoldásai is. Például amennyiben a krumplifőzelék maradt meg, abból valami rejtélyes, csak az alkimisták praktikáival összemérhető varázslat során szintúgy krumplis pogácsa lett, amit nagypapa egy „te nyilván megbolondultál, fiam” dörmögéssel nyugtázott, amire nagymama az ő szelíd „na de apuska!” sóhajával felelt, s mire ez a párbeszéd véget ért, a még kisgyerekkorban lévő Rezeda Kázmér és unokatestvérei felfalták a tepsiben pihenő és hűlő, krumplifőzelékből lett krumplis pogácsa nagyobb részét.
– De gyerekek, ne olyan forrón, megfájdul a hasatok… – korholta őket nagymama, de a has soha nem fájdult meg, nagymama pedig ölébe ejtett kezekkel és boldogságos mosollyal nézte a siserehad pusztítását.
Ám ne tagadjuk le, hogy a krumplis pogácsa akkor volt a legfinomabb, amikor krumpliból, tojásból, vajból, lisztből és sóból készült, és Rezeda Kázmér megbabonázva nézte, ahogy a főtt krumplit nagymama átpréseli a krumplinyomón, aztán hozzáadja, amit kell, és könyökig feltűrt ingujjal összegyúrja. Aztán azzal a furcsa vaskarikával (vö. pogácsaszaggató) egyforma, szép kerek darabokat csinál a tésztából, s amikor ez kisült, olyan mennyei illat lengte be a lakást, hogy valamiért mindenkinek, aki odahaza tartózkodott, a konyhában támadt hirtelen nagyon fontos elintéznivalója.
– Na fiam, te megint szerelmes vagy… – mondta néha nagypapa, amikor a pogácsa kissé sósra sikerült, Rezeda Kázmér pedig évekig töprengett, mi lehet az összefüggés a só mennyisége és a szerelem érzése között, de nem tudott rájönni. De a biztonság kedvéért, amikor elérkezett a szerelem ideje egy bizonyos Dobák Dalma irányába, 1969-ben, az általános iskola első osztályában, akkor Rezeda Kázmér jelentősebb mennyiségű sót vitt magával az iskolába, és amikor nem látta senki, az egészet rászórta a Dobák Dalma parizeres kenyerére.
A dolog ekkor vált csak igazán rejtélyessé, ugyanis Dobák Dalma egyáltalán nem gyulladt szerelemre, ellenben csúnyákat beszélt, Rezeda Kázmér pedig először érezte életében, miszerint a dolgoknak nem biztos, hogy mindig van értelmük, még akkor sem, ha felnőttek mondják vagy csinálják, sőt még akkor sem, amikor a felnőttek legtekintélyesebb csoportja, a szülők vagy a nagyszülők mondják vagy csinálják. De ettől nem érezte magát szomorúnak, inkább csak bölcsebbnek.
Nagymama pedig a krumplis pogácsán kívül készített még vajas pogácsát, tepertős pogácsát, sajtos pogácsát meg csak úgy pogácsát, és jó volt az mindegyik.
A mindenféle pogácsákban pedig az a legjobb, hogy a nap bármely pillanatában rendelkezésre állnak. Ott a friss pogácsa délben vagy reggel, ott van a szép tálban csöndes délelőttön, amikor az ember boldogságos betegségbe esett, ami kicsi lázból áll, s abból, hogy nagymama aggódva azt mondja az ember apjának, hogy „nézd, kisfiam, olyan elesett ez a gyerek, és karikás a szeme is”, és akkor otthon lehet maradni iskola helyett, pizsamában, nagymama puha kendőt köt a „kisbeteg” nyaka köré, és minden pompás, kivéve a kicsi vízben feloldott Kalmopyrint, ami egyszerűen bűn rossz, de ha túl van rajta az ember, akkor jön a kérdés: mit ennél, kisfiam? És olyankor a zöldborsófőzelék, kirántott hús, pogácsa és palacsinta a válasz, s persze tócsni, csak azért, hogy nagymamának ne legyen annyira egyszerű. S aztán valahogyan lesz tócsni és zöldborsófőzelék és kirántott hús és pogácsa és palacsinta – csoda-e, hogy Rezeda Kázmér nagymamájának nem volt ideje azon töprengeni, hogy ő akkor most valójában egy genderfluid nem bináris kiskacsa-e?…
Nagypapa szerint „lehetne gyakrabban beteg ez a gyerek”, és végül mindig a pogácsából marad, amire rá lehet járni. Délelőtt, délután és este, még fogmosás után is, amikor már tilos.
Aztán Rezeda Kázmér felnőtt, megismerkedett további pogácsákkal, túrósokkal és juhtúrósokkal, rendkívül finomakkal, például a Daubner-féle apró pogival, de leginkább a pogácsák legnépesebb, legelterjedtebb alfaját kellett megismernie, azokat, amelyeket egy titkos helyen egyformán szárazra és fűrészporízűre készítenek.
Ehhez a tapasztaláshoz a felnőttségen kívül az is szükséges volt, hogy nagymama elmenjen örökre.
– Semmi sem olyan már azóta… – gondolta Rezeda Kázmér, és újfent megpróbálta rávenni magát, hogy megsüsse élete első pogácsáját. Aztán megint elhalasztotta. Ugyanis nagymama elfelejtette elmondani, mi is az a „gondolomformán”…
A világhírű fesztiválon hektószámra folyik a sör, de évek óta a terrorizmus veszélye árnyékolja be az ünnepet.
Aki tud, hisz önmaga felett valakit, az Egyetlent és a Mindenhatót, az soha nem lesz játéka mindenféle szélnek.
A világ másik végén egy ősi közösség próbálja felvenni a modern világ tempóját, kevés sikerrel.
Gálné Dignisz Éva szigetcsépi borásszal beszélgettünk.
Súlyos baleset történt Dad és Császár között
„Mi, keletnémetek”
Halála után zúdult a népharag Erzsébet királynőre: nagyon dühösek most az alattvalók
Nagyot rúghat Peking az elektromos autók importvámját megszavazó európai országok gazdaságába
Válassz egy kiskutyát, megmutatja, mi lakik a lelked mélyén
Euronews: A pontidai esemény legjobban várt vendégeként éljenzés és taps fogadta a magyar miniszterelnököt
Sorra szöknek ki az illegális migránsok a madridi repülőtérről
Elszörnyedt a férfi azon, hogy mit eszik a felesége
A jövő alakítója
Német László pápaválasztó bíboros lesz
Imane Helif hatalmas jobbegyenest kapott a világhírű magyar operaénekestől
Hármas csapást mértek Magyar Péterre, és már készül a negyedik
A világhírű fesztiválon hektószámra folyik a sör, de évek óta a terrorizmus veszélye árnyékolja be az ünnepet.
Aki tud, hisz önmaga felett valakit, az Egyetlent és a Mindenhatót, az soha nem lesz játéka mindenféle szélnek.
A világ másik végén egy ősi közösség próbálja felvenni a modern világ tempóját, kevés sikerrel.
Gálné Dignisz Éva szigetcsépi borásszal beszélgettünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.