A porták előtt még szeptember végén is cseréphalmok kupacai sorakoztak, általában kettesével. Az egyik rakást a sérült, törött elemek alkották. A másikat az új – de legalábbis használható – darabok gondosan egymás mellé helyezett rétegei. Az előbbiek elszállításra vártak, az utóbbiak meg arra, hogy hozzáértő kezek felhelyezzék az érintett házak nejlonfóliával fedett, cseréppel még nem takart tetőzetére.
Sellyén járunk. A Pécstől mintegy ötven, Szigetvártól jó harmincöt kilométerre fekvő, háromezer lelkes Baranya megyei helységet az Ormánság fővárosaként is emlegetik, nyáron azonban úgy került be a hírekbe, mint az ország egyik legnagyobb jégkárt elszenvedett települése. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 1110 lakás található itt, csaknem 450 épület sérült meg a július 9-én támadt, pusztító erejű viharban. Ezek túlnyomó többsége magánház, de mintegy tucatnyi önkormányzati és három egyházi ingatlan is van köztük.
A csapás nem válogatott
Július második péntekje után számos katasztrófavédelmi szakember érkezett a helyszínre, és több mentőcsapat segítette a munkájukat – azokban a napokban mintegy 270 főre főztek a helyi óvoda és általános iskola konyháján. Az adománygyűjtő pontot – amelyet az önkormányzat épülete mögött húzódó telken alakítottak ki – megtöltötték a károsultaknak ingyen és bérmentve felajánlott építőanyagok. Az udvarban még szeptemberben is jó kéttucatnyi alkalmi kalodába sorjázott cserép állt az igénylők rendelkezésére.
– Jó húsz percig tartott az égiháború. Viszonylag szűk sávra korlátozódott: az egymással szomszédos Újtelep és a Dózsa György utca volt a központja – mondja Kövesfalvi Sándor, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Felzárkózó települések programjának vezető regionális koordinátora. – Az előbbi helyen tehetősebb családok élnek, akik többnyire szocpol felhasználásával építették meg az otthonaikat. Utóbbi viszont a település egyik legrégibb utcája, rossz anyagi körülmények között élő családok lakják. A csapás tehát nem válogatott.
Újtelep zöldövezeti jellegű, jellemzően egyemeletes családi házakkal benépesített környék. Az épületek falai masszívak, kerítéseik frissen festve. A Vadvirág utcában lakó – vezetéknevét nem említő – Zoltán a dinnyeföldön volt, amikor kitört a vihar.
– A legutóbbi jégeső hét évvel ezelőtt pusztított erre. Akkor diónyi jegek hullottak, most viszont narancsnyi méretűek zúdultak ránk!
– mondja, majd előhúzza a mobiltelefonját, és megmutat néhány képet. Az egyik a gazdasági udvart ábrázolja, amelyen állunk, de mintha téli felvételt mutatna, fehér takaró borítja a talajt. Jégrögök egybefüggő szőnyege, délután négy és öt óra között hullottak le, és este kilencre sem olvadtak el. Zoltán termése odalett, a házában hétszázezer forintnyi kár keletkezett. A repedt, törött cserepeket azóta kicserélték, a festés falazaton mutatkozó – és a hőszigetelés anyagát felfedő – folytonossági hiányait egyelőre nem pótolták.
– A palákat gyakorlatilag mindenütt leborotválta a tetőkről, csaknem száz százalékukat cserélni kellett. A nyolcvanas-kilencvenes években felrakott bátaszéki cserepek hasonló sorsra jutottak, a hetvenes-nyolcvanas években felkerült tataiakról nem is beszélve. Igazából csak a kellően súlyos, masszív betoncserepek maradtak a helyükön, bár azok sem mindenhol – említi. A férfi szavai nyomán kitüntetett figyelemmel vizsgáljuk az épületek tetejét, és ahogy továbbsétálunk, láthatjuk: csaknem mindegyiken van néhány darab vagy néhány sor frissen felrakott cserép – színük jóval világosabb, mint azoké, amelyek éveket vagy évtizedeket töltöttek odafent.