A zöldeknek résen kell lenniük. Soha nem tudhatják, hogy a világfelfordulásban mikor jön a vezetésüktől új követendő irányvonal, amely szöges ellentétben van a hosszú éveken át képviselt megdönthetetlen igazsággal. Különösen a környezetvédők idoljára, a németországi zöldekre érdemes figyelni. Nemcsak hogy hatalomra jutottak tavaly Berlinben, hanem a kormánykoalícióban vezető helyeket vívtak ki maguknak mint a külügyek felelőse vagy a nagy hatalmú gazdasági és a környezetvédelmi miniszter. A volt társelnök, Robert Habeck ugyanis az új kormányban nemcsak a gazdasági ügyeket egyezteti, hanem megkérdőjelezhetetlen bíróként ítéli meg, hogy környezetvédelmileg mely beruházás kaphat zöld lámpát.
Az isteni küldetés, ha a Föld megmentéséről van szó, amúgy sem áll távol a zöldektől. Ilyenformán minden európai zöld szemében a német környezetvédő párt, a Grünen követendő példaként szerepel. A legerősebb gazdaságú európai államban adódik most lehetőségük arra, hogy bemutassák a csodát: a könyörtelen klímavédelmi harcot, a zöld társadalom szabályait fősodorba állítva is lehet vezetni az országot.
Igen ám, de alig több mint három hónapos kormányzás után szembejött a történelem, és nem a megnyerő arcélét mutatta. Az ideákban eltökélten hívő környezetvédők leckét kaptak a valóságból. Már az Európai Unió korábbi döntése is felbőszítette a zöld párt tagságának egy részét: milyen dolog az, hogy a brüsszeli szervezet a gázt és az atomenergiát is a támogatható energiák közé sorolja? Le az atommal! – ezen jelszó alatt kaptak a néptől (15 százalék) képviseleti jogot a Bundestagban. Tavaly év végén be is zártak hármat a még működő hat német atomerőműből. Ez látható elégedettséggel töltötte el a pártot. Bár az Északi Áramlat 2 tervezetével, amelyen orosz gáz érkezne, különösen nem rokonszenveztek, de jobb híján elfogadták azt. Még a környezetvédelmi miniszter is elmondta, megismerkedve az idevonatkozó aktákkal, hogyha teleültetik Németországot szélkerekekkel, akkor se tudják a kívánt energiát biztonságosan megtermelni. Így marad az orosz gáz: csak kicsit és rövid időre eltekintünk a szigorú klímaszabályoktól. Ebben Németországnak úgyis van gyakorlata a barnaszénnel működő erőművek használatakor, amelyre egész Európában kevés példa akad.