Sokat viccelődtünk 2020-ban, a Közösségi Távolságtartás Nyomorúságos Évében arról, hogy a jövő történészei és/vagy az évszázadok múlva Földre látogató idegenek vajon hogy fogják feldolgozni az emberiség ezen időszakát. Milyen tanulságokat vonnak le a mai kor társadalmáról, amely sorban éli át a természeti katasztrófákat, világjárványt, háborút, szorong a magánytól, a gazdasági válságtól és a klímaválságtól, közben pedig – jobb híján – remekül szórakozik saját nyomorán? Milyen lesz unokáinknak a 2020-as évekből felelni a töriérettségin?
Ahogy a hetvenes évekből ideteleportáló embernek nehéz lenne elmagyarázni, mégis mi a franc történik egy olyan képen, amelyen valaki az ebédjét különféle szögekből fotózza, hogy később lájkokat szerezzen vele, a jövő emberének is bizony komoly fejtörést okozna, hogy azonosítsa a korszakra jellemző mémeket. A mémek napról napra változnak. Ismerni kell a kontextust, kulturális magyarázatát vagy éppen teljesen random hátterét:
például ki gondolta volna, hogy 2020 legnépszerűbb mémje úgy született, hogy valaki egymás mellé tett egy étkezőasztalnál ülő, grimaszoló fehér macskáról készült fotót és a Beverly Hills-i feleségek című valóságshow egyik epizódjának kockáját, amelyen egy szőke nő kiabál?
A mémek, hamis hírek és virálissá váló, kontextus nélküli tartalmak korára pedig talán semmi sem olyan jellemző, mint a Birds Aren’t Real, azaz A madarak nem valódiak nevű mozgalom.