Legyen a nevetek karakatna, a kárókatona népies elnevezése, javasolták Koltay Gergelynek, de ő inkább a madár másik nevét, a kormoránt választotta. A halászok a csónakból pórázon fogják vissza a kárókatonákat, a nyakukra gyűrűt tesznek, hogy ne tudják lenyelni a halakat, amelyeket kivesznek a torkukból. Ettől egyre éhesebbek lesznek, és egyre jobban halásznak. 1976-ban az együttes tagjai hasonlóan éreztek, mint a madarak. Így lett a nevük Kormorán.
A zenekar alapítója, vezetője, lelke, motorja Koltay Gergely, aki azelőtt négy évig a Sebő együttesben zenélt. Kockázatos dolog volt az akkor már befutott zenekart otthagyni, és másik együttest alapítani. Ráadásul új műfaj megteremtésével is kísérleteztek.
A Kormorán egyedi módon ötvözi a Kárpát-medence népzenéjének motívumait és a rockzenét. A beatmozgalom idején a közönség hamar elfogadta őket, és megszerették a muzsikájukat. A könnyűzenészek közül többen értetlenkedve fogadták az új stílust. A népzenészek szentségtörésnek tartották a rockkal való vegyítést.
Aztán teltek-múltak az évek, évtizedek, és ma már több mint hatvan zenész mondhatja el magáról, hogy tagja volt a Kormoránnak.