A történelemkönyvekben kevéssé szerepel, de Richard Nixon igen népszerű elnök volt. 1972-es újraválasztásakor óriási fölénnyel utasította maga mögé demokrata párti ellenfelét, George McGovernt, és azóta sem fordult elő, hogy bármely amerikai elnökjelölt megszerezze a leadott voksok hatvan százalékát. Nemzetbiztonsági tanácsadóként, majd külügyminiszterként a legnagyobb ma is élő (99 éves) republikánus, Henry Kissinger volt a jobbkeze, aki nemcsak Nixont, de az egész nyugati világot igyekezett átvezetni a hidegháború viharain.
Ezt a nimbuszt rombolta le a napokban ötven éve kirobbant Watergate-botrány. Az egykori főszereplők közül természetesen sokan meghaltak már – köztük Nixon és a „mély torokként” elhíresült, a sajtót a részletekről névtelenségbe burkolózva tájékoztató egykori FBI-igazgatóhelyettes, Mark Felt –, de vannak még élők. Így John Dean, Nixon jogtanácsosa, aki szembefordult az elnökkel: vádalkuval kitálalt, így olcsón megúszta. Jogi praxisától persze megfosztották, de befektetési bankárként, valamint keresett szerzőként és előadóként roadshow-zva megtalálta utóbb a számítását. Dean most ott ül Jim Acostával, a CNN sztárriporterével egy műsorban, és arról beszél:
jól meg kell tanulni Watergate leckéit, a demokráciára nagyon kell vigyázni.
Hogy kivel szemben? Nyilván nem Nixonnal szemben, aki csaknem haminc éve halott. Természetesen Donald Trump ellenében.
Ezen nincs mit csodálkozni: a Watergate-botrány demokrata párti narratíva. Republikánus elnök kényszerült miatta lemondásra, az amerikai történelemben egyedüliként. Republikánusok ütötték meg a bokájukat, és a ma is a demokratákkal szimpatizáló The Washington Post fiatal munkatársai, Carl Bernstein és Bob Woodward váltak cikksorozatukkal a világ legismertebb újságíróivá. (A nyolcvan felé közeledve, de ma is élnek, különösen Woodward maradt termékeny szerző.) 1972 júniusában a Demokrata Párt washingtoni kampányközpontjába törtek be – majd buktak gyorsan le – olyan emberek, akiket két év múlva egyértelmű összefüggésbe hoztak Nixonnal. Az ilyen összefüggést nevezi az amerikai sajtónyelv füstölgő pisztolynak: tettenéréskor egyértelműen utal az elkövetőre. A füstölgő pisztolyt a hangszalagok szolgáltatták, amelyek a Fehér Ház munkamegbeszéléseit rögzítették. Nixon és kabinetfőnöke, H. R. Haldeman beszélgetéséből kiderül, az elnök tudott a Watergate-komplexumba való betörésről.