A politikai és katonai erőviszonyok megváltozásán túlmenően ezért sem támogatták többé a „törökpárti” református erdélyi fejedelmek vallásszabadságot hirdető törekvéseit.
Hogyan került mégis az országegyesítő elképzelések és mozgolódások fókuszába a négyszáz éve, 1622. július 14-én született Rákóczi Zsigmond, aki az 1648 októberében elhunyt „bibliás őrálló” fejedelem, I. Rákóczi György fia és az őt követő II. Rákóczi György fejedelem (nála másfél évvel fiatalabb) öccse volt?
A harmincéves háborút 1648 őszén lezáró vesztfáliai béke után a királyi Magyarországon sokan azt remélték, hogy eljött az ideje a török elleni európai összefogásnak, amelynek vezetését a német-római császártól, magyar királytól várták.
A Zrínyi által leírt „jó conjontura” (kedvező helyzet) azonban gyorsan elszállt, mert III. Ferdinándnak esze ágában sem volt a török ellen háborúzni, hanem megújította a Portával a hamarosan lejáró békét, s megbízta Piccolomini tábornagyot, császári főparancsnokot a birodalmi hadsereg leszerelésével, a zsoldoshadak feloszlatásával.
Ez óriási csalódást okozott a Habsburg-párti magyar főuraknak, és felháborodásukat csak növelte, hogy az uralkodó 1651-ben támadásra biztatta őket Erdély ellen, amit egyöntetűen megtagadtak, mondván, „soha magyar ellen fegyvert nem fognak”.
Ekkor gróf Pálffy Pál nádor – a körülötte csoportosuló, fontos politikai és katonai pozíciókat betöltő főurakra támaszkodva – felajánlotta támogatását Rákóczi Zsigmondnak a bécsi udvar ellen tervezett hadi vállalkozásához.
Neki kapóra jött ez a váratlan fordulat, hiszen ő addigra Bethlen és az apja sikertelen vállalkozásaiból levonta a tanulságot, hogy csak úgy lehetne magát királlyá választatni és lerázni az „ausztriai igát” Magyarországról, ha – mélyen hívő reformátusként – félreteszi a vallási kérdéseket, mert csak így van esélye a katolikus magyar főurakkal összefogni.
Már 1649-ben ezért utasította családja országgyűlési követeit, hogy a nádorválasztáskor a protestáns jelöltekkel szemben a katolikus Pálffy Pált támogassák.
Bár Zsigmond herceg korábban a lengyel, sőt a kozák királyi méltóság elnyerésére sem volt esélytelen, ezek a tervek végül nem valósultak meg. Ezután nyugaton keresett szövetségeseket, és ennek érdekében 1651 júniusában feleségül vette (az addigra már elhunyt) V. Frigyes pfalzi választófejedelem – 1619–20-ban cseh király – Henrietta Mária nevű leányát, aki I. Jakab angol király unokája és Frigyes Vilmos brandenburgi választófejedelem unokatestvére volt.
Az esketést a Comeniusként közismert Jan Komensky emigráns cseh politikus, Európa-hírű pedagógus, a Morva Testvérek püspöke végezte, aki akkor már nyolc hónapja Sárospatakon élt, hogy Zsigmond és az özvegy fejedelemasszony megbízásából európai szintű iskolát szervezzen a református kollégiumban.
Az Angliától Hollandián és Svédországon át Brandenburg-Poroszországig terjedő, egész Nyugat-Európát behálózó rokonsággal rendelkező pfalzi hercegnővel kötött házasságtól Zsigmond azt remélte, hogy Habsburg-ellenes vállalkozásához ezáltal kellő nemzetközi támogatást kaphat. Azonban az esküvő után három hónappal Henrietta járványos betegségben elhunyt, majd négy hónap múlva Zsigmond úgyszintén. A huszonkilenc éves „magyar Marcellus” halálával a nagy országegyesítő terv is szertefoszlott.
Borítókép: A sárospataki vár (Rákóczi-vár) a magyarországi késő reneszánsz építészet legértékesebb alkotása (Fotó: MTVA/Jászai Csaba)