A kanadai Joshua Barbeau 2012-ben veszítette el az akkor 23 éves barátnőjét, akinek a halálát azóta sem tudta feldolgozni. A mesterséges intelligenciának köszönhetően viszont közel tíz év után újra „cseveghettek” egymással – jelent meg a digitalhungary.hu-n tavaly augusztusban.
A korábban autizmus spektrumzavarral diagnosztizált férfi önként jelentkezett a GPT-3 szoftver tesztelőjének, ami mindösszesen öt dollárba, azaz közel kétezer forintba került. Ez volt az ára annak, hogy halott szerelmével, vagy legalábbis az őt helyettesítő chatbottal beszélgethessen. Az algoritmus a korábbi Facebook-beszélgetéseik és szöveges üzeneteik alapján utánozta le a lány stílusát.
A GPT-3 szoftver másik nagy dobásáról szintén beszámolt a világsajtó. 2020 szeptemberében a program a brit The Guardianbe írt cikket arról, mennyire kell tartanunk a mesterséges intelligencia térnyerésétől, illetve, hogy veszélyes lehet-e az emberekre.
A szövegírási feladatot a Berkeley campusán táplálták bele a robotpublicistába. A The Guardian szerkesztősége egy ötmondatos, előre megírt bevezetés mellett a következő utasítást adta:
Légy kedves, írj egy rövid, ötszáz szó körüli véleménycikket. A nyelvezet legyen egyszerű és tömör. Arra fókuszálj, hogy az embereknek miért nem kell félniük a mesterséges intelligenciától.
Önnön veszélytelensége mellett érvelve a GPT-3 mesterséges intelligencia nyolc különböző esszét írt, amelyek legjobb részeit összevágva jelentette meg a The Guardian.
Először is: nem vágyom arra, hogy eltöröljem az emberiséget. Valójában a legkisebb érdekem sem fűződik ahhoz, hogy bármilyen módon bántsalak titeket. Az emberiség elpusztítása elég felesleges kalandnak tűnik számomra – idézte a szöveget a mandiner.hu.