Augusztusban Ina Scharrenbach, Észak-Rajna–Vesztfália építésügyi minisztere azzal borzolta a kedélyeket, hogy ismét felhozta, ideje lenne szigorítani a tartomány építésügyi szabályzatát, hogy betiltsák a kaviccsal, murvával leszórt kerteket. A miniszter szerint a hasonló térrendezés szűkíti a rovarok élőhelyeit, heves esőzések esetén nem segíti a talaj vízmegkötő képességét, meleg napokon pedig megemeli a kert mikroklímáját, így a sokkal magasabb hőmérséklet csak növeli a klímaváltozás okozta károkat. Scharrenbach tevékenysége nyomán Észak-Rajna–Vesztfália szabályozása már jelenleg is szigorúbb, ezért a terv ellenzői úgy vélik, nem szabad ilyen mélyen meghatározni az emberek ízlését, mivel a mulcs vagy a murva, illetve kavics közti választás végső soron személyes preferencia kérdése.
Tény, hogy az elmúlt években divatos minimál stílusú házak sok esetben a kertekben is hasonló térrendezést hoztak magukkal, amelynek jellemzője a geometrikus formavilág. Ezt legkönnyebben különféle színű kavicsszórásokkal lehet megvalósítani, amelyek esetében ráadásul nem is kell várni, hogy a növények megnőjenek, hanem rögtön végleges formáját mutathatja a kert.
– Önmagában nincs probléma a díszkaviccsal, nagyon szép formák építhetők ki belőlük, de a minimálkertek nem csak ettől lesznek stílusosak. A minimál jellemzője a feszes formavilág, amelyet növényekből is meg lehet teremteni. A tűlevelűek vagy a mediterrán, télálló cserjék kiválóan metszhetők, így kialakíthatók belőlük a megfelelő térformák. Ám nem szabad elfelejtkezni arról sem, hova kerül az adott kert. Ha például egy tölgyes található a kert végében, akkor érdemes somot is ültetni, tehát valami Magyarországon őshonos fajt bevinni a hazai kertekbe – magyarázza Komoróczki Balázs, a Gyepmánia kertépítője.
A szakértő szerint a túlzott kavicsos irányzat a minimálkertek esetén több dolognak köszönhető. Egyrészt a kertmagazinokban gyakoriak a hasonló külső terek, illetve az amerikai tévéműsorokban is gyakran mutatnak be olyan elemeket, például kerti kandallót vagy tévét, amelyek nem feltétlenül valók kültérre, a háztulajdonosok azonban ezeket a túlságosan csillogó kerteket látják, és ezekkel a képekkel fordulnak kertépítőhöz.
– A másik probléma, hogy a kertépítőszakma az elmúlt években felhígult, és a hasonló látványelemek alkalmasak a hanyagságok elfedésére. Avatatlan szem csak a látványt nézi, pedig egy átgondolt kert nem néhány évre épül, hanem évtizedekre. A Városliget is azért újítható fel, mert az alapok megvannak, a platánok százévesek. A túlzott díszkavicshasználat viszont nem fenntartható sem a hőmérséklet szempontjából, sem pedig esztétikailag, mivel a kavicsok között is kinő a gyom, még a legdrágább kavicsok is algásodnak és elszíneződnek, illetve további probléma, hogy az alájuk tett geotextil alatt berohad a föld – teszi hozzá Komoróczki Balázs.
– A túl sok kaviccsal vagy murvával szórt minimálkertek sokkal energiaigényesebbek hosszú távon, mint a kéreggel mulcsozott, növényekkel teli kertek, ráadásul a napsütés visszasugárzása miatt égési sérüléseket okozhatnak az oda telepített növényeknek. Egészen másként néz ki Skóciában vagy Belgiumban egy kővel teli kert, mivel ott az éghajlat miatt harapni lehet a zöldet, mint nálunk, ahol elsivatagosodással küzdünk. Ezt sokszor el kell magyarázni az ügyfeleknek – mondja el Csibi Katalin kerttervező, a Relaxgarden szakértője.