Zabos vagy? Rögtönzött közvélemény-kutatásom alapján az egyetemista korosztály legnagyobb része ismeri, de nem igazán használja, régiesnek érzi ezt a kifejezést. A „zabos” jelentését pedig kérdésemre a ’dühös, feszült, mérges’ szavakkal jellemzik. De hogyan alakulhatott ki a szó ilyen sajátos jelentéstartalma, miről árulkodnak a régi írott források?
Zab szavunk középkori jövevényszó valamely déli szláv nyelvből, párhuzamait ’abrak, zab’ jelentésben megtaláljuk a szerb, horvát, bolgár s további nyelvekben. A szláv szó előzményére vezethető vissza a „zabál” ige és a „zabla” főnév is.
A „zabos” származékszó már 1522-ből adatolható írásban, ekkor családnévként említik, amely minden bizonnyal ’zabot vető, zabot áruló’ jelentésből keletkezett. A későbbiekben már sűrűbben olvashatjuk a szót köznévként is ’zabot tartalmazó’ jelentésben például „zabos tarisznya, zabos zsák” szókapcsolatokban.
Átvitt értelmű használatára viszont a XIX–XX. fordulójáig nincs adatunk, ekkor tűnik föl sajtószövegekben a nyugtalan, ficánkoló lovakra alkalmazott „zabos” kifejezés. A magyar tolvajnyelv szótára 1924-ből már jelzi – emberre vonatkoztatott – szleng használatát: eszerint ’mérges’ jelentésben is alkalmazták a társadalom peremén élők.