Második hete tart a mentés Törökországban és Szíriában, ahol az áldozatok száma napról napra emelkedik. A világ megmozdult, hogy segítsen a bajbajutottakon, azokon, akik a Föld szeizmikusan egyik legveszélyesebb területén élnek. Törökországot az elmúlt ötven évben négyszer is a legpusztítóbbak közé sorolható földrengések rázták meg – 2020-ban, 1999-ben, 1983-ban és 1975-ben.
A mostani tragédia árnyékában sok szakember azt vizionálja – nem ok nélkül –, hogy bármikor kipattanhat újabb nagy, hetes magnitúdónál nagyobb földrengés, akár Isztambul közelében is. (A földmozgások erejének jellemzésére manapság már nem a Richter-, hanem a momentum- vagy energiamagnitúdó-skálát használják, az utóbbi pontosabban jellemzi a földrengés során felszabaduló energiát.)
A törökországi rengések nagy része két törészónához kapcsolódik: az Észak-anatóliai és a Kelet-anatóliai vonalhoz. A harmadik nagy rengéscsoport a Hellén-ív és a Mediterrán-árok területén van. Magyarázattal a lemeztektonika szolgál: kisebb-nagyobb kőzetlemezek (amelyek a földkéregből és a földköpeny legfelső részéből állnak) mozgása okozza a földrengéseket és részben a vulkáni működéseket.
Nyolcméteres csúszás
– A térség lemeztektonikailag az egyik legbonyolultabb terület a Földön. Az Arábiai-kőzetlemez észak felé, az Anatóliai-kőzetlemez nyugat felé nyomul. Az Arábiai-kőzetlemez ferdén ütközik az Anatóliai-lemezzel, ennek határa a Kelet-anatóliai törészóna. Az Anatóliai-lemez nyugati mozgása az Észak- és Kelet-anatóliai törészóna mentén zajlik.
A kettő között rengeteg kisebb-nagyobb törés szabdalja a területet – tájékoztat Harangi Szabolcs akadémikus, az ELTE Földrajz- és Földtudományi Intézet vezetője.
A kőzetlemezmozgás azonban átlagos éves érték, ez nem folyamatosan zajlik. A földrengések során vannak jelentősebb elmozdulások, köztük pedig semmi. Ezek a mozgások átlagolódnak, és így jön össze a kőzetlemez mozgási sebessége. A különböző kőzetlemez-sebességek azt jelentik, hogy eltérő mértékű feszültség lép fel a két kőzetlemez határán.
Amikor ez a feszültség olyannyira megnő, hogy a kőzettest szilárdsága már nem bírja, akkor történik a kőzettesten belül elmozdulás. Ez szabadítja fel a földrengéshullámokban jelentkező óriási energiát. A két kőzetlemez a mostani katasztrófa során mintegy száz kilométeres szakaszon mozdult el egymás mellett – számolta ki Carlo Doglioni olasz szeizmológusprofesszor, az olasz Nemzeti Geofizikai és Vulkanológiai Intézet elnöke. Ugyanő arra a következtetésre jutott, hogy a maximális elmozdulás területén háromméteres csúszás következett be.