Ugye megijedtek látva a címet? Ez a nyelv hatalma. Nem kell tenni semmit, csak egy nagyot kiáltani, írásban felkiáltójellel ellátni, és máris mindenkinek szalad fölfelé a vérnyomása.
Ne tessenek megijedni, itt nincs semmiféle áremelés. Az áremelés közgazdaságilag nem indokolható lélektanáról akarok szólni. Azt már elég jól tudjuk, hogy a gazdasági mozgásokat, így a keresletet, kínálatot, inflációt nemcsak a kiszámítható gazdasági folyamatok, hanem a kiszámíthatatlan lélektani mozzanatok is befolyásolják: az emberek viselkedése.
Ha például valamilyen oknál fogva kitör a pánik, és az emberek elkezdik vásárolni a vécépapírt, akkor vécépapírhiány lép föl, holott nem mutatható ki a háttérben semmilyen észszerű ok, például az, hogy az embereknek gyakrabban menne a hasuk, mint azelőtt. Számos ilyen esetet megismerve jutottam arra a következtetésre, hogy a közbeszéd, a pletyka, a bulvár, a kommenthuszárok, megmondóemberek (hangemberek) és a felelőtlen véleményvezérek napi témái, kommentjei, ömlengései, öklendezései, mantrái önmagukban képesek árfelhajtó tényezők lenni. Előbb leírok néhány esetet, levonom a következtetést, majd megpróbálok tanácsot adni, hogyan lehet ellenállni az áremelésnek.
Természetesen ne tekintsünk el attól, hogy az árak szükségszerűen emelkednek. Egyes áruk jobbak lesznek, azért. Más áruból hiány van, azért. A harmadiké azért, mert felkapták. A negyediké, mert abban a szektorban az alapanyagok, a feldolgozás, a szállítás ára is (vagyis a bekerülési költség) emelkedik. Ezt magyarázzák a közgazdászok. De vannak esetek, sőt szerintem ma már ez az általános, hogy semmi sem indokolja az áremelést, csak a közhangulat.
Félévente egyszer ki kellett cseréltetnem a riasztóm elemét. Az új elem ára az év elején ezer forint volt. Az év második felében: 1500 forint. Mitől lett drágább ennyivel, és pont ennyivel az elem? A pontosan ötvenszázalékos áremelés semmivel sem indokolható.
Az év elején ötven forint alatt volt a tojás ára, ma körülnéztem a piacon: 86—88 és száz forintba kerül egy tojás. Mitől lett százszázalékos áremelés?
Megmondom: attól, hogy mindenki áremelésről beszél.
A szervizben hallják, olvassák, hogy mennek föl az árak, hát akkor nekünk is emelni kell, mit emeljünk, mennyivel emeljünk. És a hasukra csapnak: emeljük meg az elemek árát ötven százalékkal. A tojástermelők (köztük a vidéki parasztasszonyok) tyúkjai ugyanúgy kapirgálnak, ugyanannyi tojást tojnak, de állandóan sulykolják nekik, hogy mindennek megy föl az ára, ez hallatlan, tényleg, akkor mi is adjuk drágábban a tojást. Legyen a tojás – mondjuk, csapjunk a hasunkra – 86 forint, vagy mégsem, inkább száz, azután, ha nem viszik el délig, akkor majd engedünk belőle. A termelői piac pontosan így működik, nézzenek csak körül.