Az állam ellen indított totális háború volt a Cosa Nostra hanyatlásának a kiindulópontja, és egy új, visszafogottabb Cosa Nostra felemelkedésének a kezdete. Ez az új csoport sokkal jobban törekedett arra, hogy állami intézményekbe épüljön be, mintsem államügyészeket és bírókat gyilkoljon meg – így foglalta össze tömören Nicola Gratteri calabriai ügyész az olaszországi maffia mai helyzetét egy két évvel ezelőtti, a The Atlantic című amerikai magazinnak adott interjúban. Gratteri a rendőrség által éjjel-nappal őrzött, bekamerázott házban, teljes elszigeteltségben él, golyóálló üveg védi az autóját, minden lépését előre egyezteti az őt kísérő rendőrökkel. Feleségével is csak a legszükségesebb információkat osztja meg. Az ügyész nevéhez fűződik az a 2014-es, három kontinensen átívelő razziasorozat, amely során az amerikai FBI és olasz ügynökök féltonnányi kokaint foglaltak le, illetve az a 2019-es akció, melyben az olasz rendőrség, illetve bolgár, német és svájci kollégáik 335 embert – ügyvédeket, üzletembereket, könyvelőket, egy rendőrfőnököt és egy volt parlamenti képviselőt – tartóztattak le többek között gyilkosság és zsarolás vádjával. Mindkét akció a ’Ndrangheta, a Gratteri által „új Cosa Nostraként” emlegetett bűnszervezet ellen irányult.
Főnökök főnöke
Az olaszországi maffia ma is él és virul, de már nem törekszik arra, hogy látványos leszámolásokkal, hátborzongató gyilkosságokkal, emberrablásokkal hívja fel magára a figyelmet, mint tette annak idején a Cosa Nostra. Szakértők szerint az egykor rettegett, a legveszélyesebb maffiacsoportnak tartott és az amerikai gengszterhálózat kiépítésében is nagy szerepet vállaló Cosa Nostra (magyarul: mi ügyünk) mára háttérbe szorult.
A szicíliai csoport neve a napokban került újra a reflektorfénybe, miután őrizetbe vették harminc éve bujkáló vezetőjét, a hatvanéves Matteo Messina Denarót. A maffiafőnök január 16-án, orvosi vizsgálatra várva, egy palermói kávézóban kortyolgatta békésen az eszpresszóját, amikor hozzálépett egy csendőr, s megkérdezte: „Ki maga?” Az addig álnevet használó Denaróban azonnal tudatosult, hogy nincs menekvés, lelepleződött, így higgadtan csak annyit felelt: „Jól tudja, ki vagyok. Matteo Messina Denaro.” Az olasz sajtó beszámolója szerint elfogását, a jó előre megtervezett rendőrségi akciót éljenezve, tapssal fogadták a helyiek.
A letartóztatás jelentőségét érzékelteti, hogy Giorgia Meloni miniszterelnök is Palermóba utazott, hogy személyesen gratuláljon az elfogásban szerepet vállaló hatóságoknak, s lerója kegyeletét Denaro áldozatai előtt.