Lajos Ágost, a később XVI. Lajosként trónra emelt francia király és hitvese, Mária Antónia, gyakran használt francia neveként Marie Antoinette főhercegnő az egyetemes történelem legismertebb uralkodópárjainak egyike. Hírnevük elsősorban tragikus sorsukból eredeztethető. A francia forradalom radikalizálódása során előbb házi őrizetbe kényszerítették őket, majd sikertelen szökési kísérletük után a Temple börtönében raboskodtak, hatalomra kerülve aztán a jakobinusok 1793-ban előbb Lajost, majd Mária Antóniát is kivégezték. Ezt minden érettségizett diák fújja.

Közös életüknek van egy másik, ha akarjuk, egyfelől ugyancsak a tragikus jelzővel illethető, másfelől viszont akár mosolyt fakasztó szála is. Lajos és Mária Antónia házassága dinasztikus érdeket szolgált, XV. Lajos és Mária Terézia ekképpen is igyekezett elmélyíteni a francia–osztrák barátságot. A dinasztikus házasság mint diplomáciai aktus önmagában nem feltétlenül volt a boldog házasság akadálya. Lajos és Mária Antónia frigye azonban hét éven át beteljesületlen maradt, ami érthetően csípős pletykáknak adott szárnyat Lajos férfiasságát pellengérre állítva.
A sokirányú tehetséggel megáldott, az uralkodásra azonban csak mérsékelten alkalmas királyt és körét nyilván feszélyezte a férfiú kötelesség eltitkolhatatlan elmulasztása. II. József, a kalapos király a rokoni, baráti tanácsokon felül még orvosi segítséget nyújtva is igyekezett cselekvésre bírni a sógorát. Sokáig mindhiába. Maga Lajos azzal próbálta leplezni a tehetetlenségét, avagy igyekezett a felesége kedvében járni, hogy szemet hunyt Mária Antónia udvarlóinak mindennapos jelenléte felett, mi több, saját használatú rezidenciával ajándékozta meg, hogy zavartalanul fogadhassa a hódolóit. Az emblematikus helyszín neve minden magyar szívében érzékenyen rezonál.
Trianon.
Egész pontosan a Kis-Trianon kastély, amely sokáig tévesen a tankönyvekben is úgy szerepelt mint a második világháborút lezáró magyar békediktátum aláírásának a helyszíne, hiszen a szomorú eseményre a szomszédos és, miként arról a neve is árulkodik, a nála nagyobb és pompásabb Nagy-Trianon kastélyban került sor. A történet szempontjából ez persze mellékes.