Ha a kolumbiai irodalom jeles alkotóiról van szó, a kérdezettek alighanem Gabriel García Márquez regényírót, a Száz év magány című regény méltán népszerű szerzőjét említenék elsőként. Ám ha a kolumbiai költészet valamelyik képviselőjét kellene megnevezniük, talán a legtájékozottabb magyarországi irodalomkedvelők is hallgatnának. Nem véletlenül: bár a Nagyvilág kétszer is foglalkozott a témával (az 1992/1. száma rövid összeállítást közölt az ország irodalmából, a 2022/4. számban Álvaro Mutis munkásságából kínált ízelítőt), a folyóiratokban megjelentek nem feltétlenül jutnak el a szélesebb közönséghez.

Ráadásul a kolumbiai líra a szülőhazájában sincs éppen könnyű helyzetben: „Az 1990-es évektől kezdve a széppróza fokozatos előnyre tett szert a költészettel szemben, és a líra a kultúra perifériájára került” – mutat rá Csikós Zsuzsanna a Mint a vigyázó istenek arca című, húsz kortárs kolumbiai költőt bemutató antológiához írott utószavában.
És hogy általánosságban mi jellemzi a kortárs kolumbiai poézist?
Nos, mert a XX. század második felének jó részében polgárháborús viszonyok uralkodtak az országban – és a drogkartellek tevékenysége éppen úgy a mindennapok része volt, mint a gerilláké vagy az állam által támogatott félkatonai szervezeteké –, aligha lehet csodálni, hogy a versek egyik fő témája az erőszak bemutatása lett.
A költők ugyanakkor nem pusztán reflektáltak az agresszió különféle formáira: a líra a békevágy kifejezőjévé s a történelmi emlékezet hordozójává vált – bizonyos értelemben tehát maga is fegyverré. Erről az olvasó is meggyőződhet, miközben megismerkedik a Petőfi Kulturális Ügynökség világirodalmi sorozatában megjelent antológia anyagával.
A vázlatos szerzői életrajzokból kiderül: egyetemi tanár éppúgy akad a bemutatott költők között, mint juhász, filozófus, könyvtáros vagy zenész. Egyikük a megerőszakolt és/vagy eltűnt foglyok történetei alapján készít installációkat, másikuk munkássága hozzájárult az ősi indián szent helyek visszaállításához, de olyan is akad köztük, aki maga is börtönbe került azért, mert kiállt a politikai foglyokért.
