A pénzügyminiszter kétszázezer főnyi katonát és az erre szükséges 42 millió forint hitelt kért a képviselőháztól, hogy megmentse a hazát. Midőn betegsége és hosszú beszéde miatt kimerülve elhallgatott, az ünnepélyes csendben felállott az ellenzék vezére, Nyáry Pál, s jobbját az ég felé emelve, kiáltotta: „Megadjuk!” Példáját az összes képviselő követte, egy ember gyanánt felállva szintén fölemelt jobbal s kitörő lelkesedéssel kiáltották: „Megadjuk! Megadjuk!” Kossuth mellén keresztbe tett karokkal mélyen meghajolva, így folytatta beszédét: „Ezt akartam kérni, de önök felállottak. Én leborulok a nemzet nagysága előtt, s csak azt mondom: annyi erélyt a kivitelben, mint amennyi hazafiságot tapasztaltam a megajánlásban, s Magyarországot a poklok kapui sem döntendik meg!”

A haza veszélyben
Így számol be az 1848. július 11-i pesti képviselőházi jelenetről Kerékgyártó Árpád történészprofesszor a Magyarország emléknapjai ezeréves történetében címmel 1882-ben megjelent „emlékeztető kalauzában”. Ugyanarról a napról rögzíti azt is, a szerb szkupcsina (skupsstina – országgyűlés) Kragujevácon úgy határozott Magyarország ellen, hogy Szerbia látszólag megőrzi semlegességét, de a kormány titokban tegyen meg mindent, amit a karlócai odbor segítésére megtehet. S a következő, ugyanaznapi esemény: a verseci ütközetben Blomberg dzsidásezredes a támadó szerbeket megverte, veszteségük 294 halott, 194 fogoly és öt ágyú, részünkről 12 ember holtak- és sebesültekben.
Ezen a 175 évvel ezelőtti nevezetes napon gróf Széchenyi István is megörökítette naplójában Kossuth képviselőházi indítványát, gúnyosan hozzátéve, hogy minisztertársa (egyben régi politikai ellenfele) elszólta magát, és kétszázezer helyett kétszázmillió katonát mondott. Emellett ő is megemlítette a szerb veszélyt: „Egészen dühbe gurulok arra a gondolatra, hogy szerbek etc. faljanak fel bennünket. – Mészáros: »Pestre a Dunán nem jöhetnek, nem szerbek, de egy kacsa sem, azért jótállok! Pétervárad, Temesvár erősen állanak!«”
Ezek a történelmi tények is arra utalnak, hogy 175 évvel ezelőtt már megkezdődött a szabadságharc, Kossuth július 11-i beszédében nem ok nélkül jelentette ki: „Uraim! a haza veszélyben van.” Ennek alátámasztásául hosszan ecsetelte az egy héttel korábban megalakult első magyar népképviseleti országgyűlés előtt a felvidéki pánszláv mozgalmat, Horvátország nyílt pártütését, valamint a szerb lázadást, amellyel kapcsolatban így fogalmazott: „Magyarországban különböző népek laknak, de aki Magyarország belsejében külön országot akar alkotni, az oly lázító, oly pártütő, kinek statariummal kell felelni.”