Míg a vallás évezredek óta foglalkozik az örök élet kérdésével, a lélek halhatatlanságával és az anyag végességével, az utóbbi évtizedekben az érdeklődés a tudományos alapokra helyeződött. A biotechnológia és az orvostudomány terén elért előrelépések lehetővé teszik az öregedési folyamat megértését és potenciális visszafordítását. Meddig élhet az ember? Milyen mentális következményei lehetnek az élettartam kitolásának? – teszi fel a kérdéseket az öregedéskutatás.

Örök élet: illuzórikus vágyálom vagy a lehetséges jövő?
– Az ember biológiai lényként természetszerűleg minél hosszabb, minél egészségesebb és boldogabb életre vágyik. Az elmúlt százötven évben az orvostudomány fejlődésének és az egészségügyi körülmények változásának hála egyedülálló módon a Földön élő fajok közül megdupláztuk a várható élettartamot, negyven-ötven évről nyolcvan-százra – állítja Rab Árpád jövőkutató. Azonban ez a változás felforgatta a több ezer éves kulturális és társadalmi kódokat.
Újraértékelődött többek között a fiatalság időtartama, az egyéni munkahelyi karrierút, a párok egy életre történő választása, és bár jelentősen hosszabb élettartamtól még messze állunk, már nem annyira, hogy ne kelljen a transzhumanista etikai kérdéseket középpontba állítanunk
– teszi hozzá Rab Árpád.
Ezt az eredményt olyan orvostudományi vívmányoknak köszönhetjük, mint a modern gyógyszerek, a vakcinák és a higiénia elterjedése. Azonban a további növekedéshez már szükség van sejtszintű változtatásokra és az öregedési folyamat mélyebb megértésére is.
Rab Árpád szerint az öregedésnek számos oka van. Génsebészettel a sejtöregedést és -felhalmozódást, illetve a gyulladást okozó idősebb sejteket igyekeznek manipulálni, így tartva karban a testet.
Kerepesi Csaba mesterséges intelligencia (MI) szakértő és öregedéskutató szerint a maximális élettartamot egyelőre nem sikerült meghosszabbítani, csak a várható élettartamot. Az emberek tovább élnek, de gyakran az utolsó húsz-harminc évükben betegségekkel küzdenek. A cél az egészséges életszakasz kitolása lenne. Az orvostudomány jelenlegi trendje az öregedés mechanizmusainak megértése és visszafordítása, ami akár ezer évig is meghosszabbíthatná az életet, ez azonban számos egyéb, társadalmi és etikai kérdést vet fel.