Antall József az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerzett bölcsészdiplomájával pályáját történelem szakos tanárként az Eötvös József Gimnáziumban kezdte. Milyen volt pályakezdő fiatal tanárként? Erre egykori tanítványa, Jász László így emlékezett vissza:
Akkor elkezdődött valami szokatlan, egészen különleges a történelemórákon. A tankönyveket hordoztuk ugyan magunkkal továbbra is, de teljesen jelentőségüket vesztették. […] Nevetséges, parány piszkozattá váltak a hivatásos történelemhamisítók igyekezetének lenyomatai.
1956 őszén, még a forradalom előtt Antall József Lengyelországba látogatott az iskola küldöttségével, a lengyel–magyar barátságot szívügyének tekintette. Ennek családi előzményei is voltak, hiszen édesapja, id. Antall József a második világháború alatt lengyel menekülteket mentett meg.
A fiatal tanár 1956-ban összehívta és részt vett a gimnáziumi diákparlament munkájában, az Eötvös József Gimnázium Forradalmi Bizottságának elnökévé választották, szervezője volt a Keresztény Ifjúsági Szövetségnek, tevékenyen részt vállalt a Független Kisgazdapárt aktiválásában. Édesapjával a Parlamentben is járt a forradalmi napokban, majd a forradalom leverése után családja adott otthont Kovács Bélának, a kisgazdapárt szellemi vezetőjének. 1957 márciusában Antall Józsefet letartóztatták, majd szabadon engedték. Az Eötvös-gimnáziumban ekkor tartotta meg utolsó óráját. Marinovich Endre visszaemlékezése szerint ekkor azt írta a táblára:
A politikában és a szerelemben nincs soha és nincs mindig
Ez Talleyrand híres mondása volt. Antall József hozzátette azt is, hogy ezt a mondást felírta a Gyűjtőfogház falára is. A diákokat az Eötvös József Gimnáziumban nem taníthatta a továbbiakban, áthelyezték a Toldy Ferenc Gimnáziumba.
1959-ben az Eötvös József Gimnáziumban érettségiző diákok egykori osztályfőnöküket, kedvenc történelemtanárukat is szerepeltetni akarták a tablójukon, az iskola igazgatósága azonban ezt nem engedélyezte. A diákok fellázadtak, a tiltás ellenére elkészítették a tablót, mindannyian névaláírás nélkül, de Antall József portréjával. 1957-ben a Toldy Ferenc Gimnáziumban Antall József és diákjai néma megemlékezést szerveztek a forradalom egyéves évfordulóján. Erre így emlékezett vissza egyik diákja 2007-ben:
1957. október 23-a. Toldy Ferenc Gimnázium. A szünetben elül a csivitelés. Nincs gyerekzsivaj. Egy szó se. Egyetlen hang se. Az öreg iskola ilyet még nem látott. A diákok a fal felé fordulva olvasnak. Hallgatnak. Néma tüntetés. Antall József szellemében, az ő inspirációjára. A némaság tíz percét örök emlékként hordozzák.
A néma forradalom címmel 2018-ban készül el az a német film, amely egy NDK-s osztály hasonlóképp néma tiltakozását örökítette meg igaz történet alapján, melyet a keletnémet diákok a magyar forradalom leverése elleni tiltakozásul szerveztek.
Részlet a Toldy-gimnázium fegyelmi tárgyalásának jegyzőkönyvéből, 1957. tavasz A néma megemlékezésről. „Október 22-én és 23-án minden kartárs a szünetekben a folyosón tartózkodott. Október 23-án reggel és délelőtt 10 óráig a folyosón semmiféle rendellenesség nem volt tapasztalható. A 11 órai nagyszünetben Sziva kartárs figyelmeztette a folyosókon tapasztalható szilenciumra. Kiment a második emeleti folyosóra és látta, hogy az ifjúság a két oldalán teljes csendben áll. Nagyjából ugyanez volt a helyzet a többi folyosón is.
A megemlékezés után Antall Józsefet a Toldy-gimnáziumból is elbocsátották és az V. kerületi Vadász utcai fiókkönyvtárban dolgozhatott csak, ezen kívül esti gimnáziumban tanított. Szakmailag akkor került jobb helyzetbe, amikor a Semmelweis Orvostörténeti Intézet és Múzeumban sikerült elhelyezkednie kutatóként. Antall József számára az 1956-os forradalom kiemelkedő jelentőségű volt. Édesapja kisgazdapárti elkötelezettségű emberként már gyermek- és ifjúkorában elültette benne a szabadság és a demokrácia szeretetét. Amikor lehetősége nyílt a cselekvésre, jól cselekedett. Nem tartotta vissza az sem, amikor az Eötvös József gimnáziumból áthelyezték, a forradalom szellemiségét a Toldy-gimnáziumban vitte tovább.
(Borítókép: A fiatal Antall József diákjaival. Fotó: Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára)