Az első világháborút lezáró párizsi békekonferencia vezető nagyhatalmainak négy főből álló tábornoki delegációja – amelynek Harry Hill Bandholtz amerikai, Reginald Gorton angol, Jean César Graziani francia és Ernesto Mombelli olasz tábornok volt a tagja – 1919. augusztus 12-én kezdte meg a munkáját Budapesten, a megszálló román csapatok által akkorra már jórészt kifosztott magyar fővárosban. A misszió feladata az volt, hogy ellenőrizze az 1918. novemberi fegyverszüneti egyezmény betartását, s megakadályozza a megszállók túlkapásait, valamint közreműködjön az országban állomásozó idegen csapatok mielőbbi távozásának megszervezésében.
Erre azért volt szükség, mert a román csapatok Kelet-Magyarország és a Duna–Tisza köze jó részének megszállása után bevonultak Budapestre, ahonnan az egész megmaradt Magyarország megszállását tervezték. Augusztus 5-én a budapesti román főparancsnokság fegyverszüneti egyezmény aláírására próbálta meg rákényszeríteni a kormányt. Ebben az ország összes hadianyagát, az állam területén található vasúti és vízi közlekedési eszközök felét, az állatállomány és a mezőgazdasági gépek harminc százalékát, illetve húszezer vagon búzát, tízezer vagon kukoricát, ötezer vagon árpát és zabot követelt. Ezt azonban a magyar kabinet – sem Peidl Gyula „szakszervezeti kormánya”, sem a Friedrich István vezette „hivatalnokkormány” – nem tudta (és persze nem is akarta) teljesíteni.
A román megszállók budapesti bevonulása lövöldözésekkel járt, kivégzésekkel társult, sőt kommunistaellenes indokkal antiszemita pogromok is történtek e napokban.