Hogyan és miért kerülhet egymás mellé Görgei Artúr tábornok feleségének anno inkorrekt módon közzétett emlékirata és egyik legnagyobb, de ma már szinte ismeretlen építészünk, Fittler Kamill ifjúkori párizsi levelei; Eduard von Taaffe osztrák miniszterelnök életútja és a magyar reformátusok egyházkormányzati vitája a reformkorban? Továbbá a Bethlen-kormány megalakulásának előzményei, körülményei és Horthy Miklós kormányzó szovjetunióbeli fogadtatásának változása az 1924 és 1934 közötti évtizedben? Az 1945 végén Újvidéken kivégzett Deák Leó délvidéki politikus Bács-Bodrog vármegyei főispánsága 1941–44 között, valamint az egykori rettegett kommunista honvédelmi miniszter, Farkas Mihály 1956-os börtönnaplója és a somogyországi antikommunista „betyárok” összeesküvése az 1960-as években?
Úgy és azért, mert ezek a témák, illetve történetek együtt szerepelnek a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár legújabb évkönyvében. A 2024 végén megjelent kötet immár a tizedik a sorban, és szokás szerint az előző évben született kutatási eredményekből ad érdekes, igényes válogatást, számos új adalékkal járulva hozzá ismereteinkhez, illetve felfrissítve halványuló emlékezetünket. Szakály Sándor Széchenyi-díjas történészprofesszor, aki harmadik ötéves főigazgatói megbízatását tölti a 2014 januárja óta működő intézmény élén, a kötet előszavában – egykori diákként – hivatkozik az Eötvös József Collegium jelmondatára: „Szabadon szolgál a szellem”. S hozzáteszi,
az általa vezetett intézetben e szellemben törekednek minél pontosabb és teljesebb képet adni a magyar múlt azon szeletéről – az 1867–1994 közötti időszakról –, amely jelenünket is meghatározza.