Dél-Kína gyöngye ünnepel + fotógaléria

Kurucz Árpád fotóriportja Kantonból.

2025. 03. 28. 5:50
Fotó: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kanton neve nagyjából annyira romantikus magyar fülnek, mint Szingapúr, Batávia vagy Casablanca. Rejtői figurák gyűjtőhelye, martalóc tengerészek pipáznak a gyarmatáruboltok előtt, ópiumbarlangok a félreeső utcákban, a helybéliek pedig hosszú varkocsba fonva viselik a hajukat. Természetesen ez a kép teljesen hamis, mindig az volt, de valahogy megmaradt az ábránd. Kanton még Kínán belül is különleges. Nem csak azért, mert más nyelven beszélnek a déliek, mint az északiak, s a legenda szerint mindent megesznek, amelynek négy lába van és nem az asztal. Ez az egyik kínai erőközpont, a kereskedelem egyik gócpontja, a Gyöngy-folyó deltavidékének ura. Folyamatos harcban áll Hongkonggal és Sanghajjal az elsőségért. Politikai beágyazottsága miatt Sanghajt lényegében lehetetlen legyőzni, a Jangce pedig inkább tengerhez hasonlít, mint folyóhoz. De Kanton mégis tündöklik. A városban és az egybeolvadt agglomerációs hálózatban nagyjából hetvenmillió ember él, dolgozik, lélegzik, szeret és gyűlöl.

Pedig nagyon megszenvedte a város és a tartomány a történelmet. Kanton volt a Csing-dinasztia vezette Kína kapuja a világtengerek felé, itt ütötték fel a tanyájukat a nagyhatalmak kereskedői, így később a britek Kantont foglalták el, hogy megkapják a teájukat. A forradalmak is innen indultak, majd itt működött a kommunista hatalomátvétel előtti utolsó köztársasági kormányzat. A polgári erők menekültek Hongkong és Makaó felé, amelyek még fél évszázadon keresztül külföldi gyarmatok lesznek, Kanton pedig az utolsó napokban esett csak el. A gyarmati múlt ma is látható a városban. Brit stílusú, vaskos templomok láthatók a belvárosban, egy-egy kecses francia imaház is felbukkan, ha jó alaposan figyelünk a Samian-szigeten. Ma már mind zárva van. Nincsenek ma már itt francia és brit kereskedők, akik fontosnak tartják a saját nyelvű misézést.

 

A holdújév Kínában sokkal nagyobb ünnep, mint nálunk a szilveszter. A milliárdnál is több kínai ilyenkor hazalátogat, a régi házba, az idős szülőkhöz, hogy elmondja, miként alakult az élete a távoli nagyvárosban. Minden út bedugul, minden repülőtér megtelik utasokkal, minden vonaton eladták rég az összes helyet. Vannak, akik egy hétig is utaznak, ha olyan aprócska faluból származnak. Mások hamis barátnőt kölcsönöznek, hogy megnyugtassák a szüleiket, minden rendben van velük, a lány pedig eljátssza, hogy ő a szerencsés választott. Ez arrafelé egy szakma, az álbarátnő, aki holdújévkor színészkedik az időseknek. Aztán mindenki visszatér a városokba, újra felkerekedik az ország népe, visszafelé is zsúfolt az összes közlekedési eszköz. Az össznépi utazgatás végül elapad, visszatér az élet a megszokott keretek közé. A színészek megkapják a járandóságukat, az idősek reménykednek, a messzire szakadt fiú pedig visszatér az irodába az egyik kantoni felhőkarcolóban.

Borítókép: Utcai előadó a holdújév ünnepén Kantonban (Fotó: Kurucz Árpád)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.