„A terror idején számos metszet készült levágott fejekről. Ezek többnyire az adott történelmi pillanat illusztrációi voltak. XVI. Lajos 1793 januárjában levágott, vértől csöpögő fejét egy kéz tartja magasba, s felül ez áll: »Legyen min tűnődniük a megkoronázott szélhámosoknak«, alul pedig egy részlet Robespierre leveléből, amely szerint a kivégzést a szabadság és igazság nevében hajtották végre.”
Földényi F. László új könyvét olvasom, A guillotine hosszú árnyékát. Egyik kedvenc esszéíróm ő. A melankóliáról írott kettős könyve felejthetetlen: a fiatalabb korában megírt rendszerező/költői monográfia és az évtizedekkel később született, mélyebbről jövő, érző mű, A melankólia dicsérete. Utóbbit egy olyan Orpheusz írta, aki már megtelt a Hádész emlékével.
Tűnődve fölpillantok a könyvből. Az íróasztalomon álló számítógép tetejéről Nietzsche büsztje néz vissza rám. Olyan, mintha gipszből volna, pedig műanyag: 3D-s nyomtatóval készítették. Itt tornyosul ez a fekete doboz, a Gép, korunk szellemének heurisztikus modellje, a tetején pedig annak az embernek a feje, akinek valami miatt naponta látnom kell a tekintetét, és aki ha ma feltámadna és szétnézne a világban, azonnal öngyilkos lenne.