Az ember gyönge lény, nem csoda hát, hogy történelme során soha nem volt könnyű feladat számára, hogy túlélje a személyes veszteségeket, sorstragédiákat. Hogy miképpen próbáljuk elviselni szeretteink halálát, annak gazdag dokumentumgyűjteményét kínálja a világirodalom. Az egyik embernek meghal az anyja: ő belebetegszik. A másik embernek meghal az anyja: ő tudomásul veszi, és tesz-vesz tovább. A lélekgyógyászok a középérték beállítását tartják helyesnek: megrendülni, átélni a veszteséget, de nem belerokkanni. „Feldolgozni”, „elengedni”, „továbblépni”.
Amióta az eszemet tudom, soha nem tetszettek ezek a szavak. Az arisztotelészi középút megtalálása ebben az esetben olyan, mintha önmagam mérnökeként kiszállnék magamból, és módosításokat eszközölnék világban-benne-létemen, a lélekmérnökök által előirányzott terv szerint.
Vagy mintha űrhajó volnék, amelyben épp kárt tett egy meteorraj, és most űrsétára indulnék, hogy kívülről megtapogassam magam, és helyreállítsam eredeti állapotomat, annak érdekében, hogy a jövendő tovasiklás a semmiben a semmi felé éppen olyan olajozott lehessen, mint a kezdetekkor. Ez hülyeség, mondaná Besenyő Pista bácsi.