Mutatjuk, hogyan tároljuk az ételeket a tikkasztó hőségben

Szakember oszlatja el a kételyeket az élelmiszer megromlása és az ez okozta rosszullét körül.

Forrás: origo.hu2020. 08. 19. 17:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyáron a nem megfelelően tárolt élelmiszerek gyakran okozhatnak hasmenést, amelynek a leggyakoribb oka a szalmonellafertőzés. Ezért a nagy melegben körültekintően oda kell figyelni ételeink megfelelő tárolására és hűtésére, kimondottan a húsok, leginkább a szárnyasok és a darált húsok esetében.

Érdemes követnünk Dr. Torzsa Péter családorvos tanácsait.

Az ételmérgezés egyik leggyakoribb forrása a nem megfelelően megsütött, majd helytelenül, hűtés nélkül tárolt hús. Különösen a szárnyas és a darált húsok elkészítésénél kell az alaposságra figyelni – kezdi dr. Torzsa Péter családorvos.

Ugyanakkor a nyers tojást tartalmazó ételek és a tojástartalmú édességek – mint például tatár beefsteak, tiramisu, madártej, a házi majonézzel készülő ételek –, illetve a nyers zöldségek és gyümölcsök is okozhatnak szalmonella-fertőzést.

Sőt, a szakember elárulja, hogy a hagyományos készítésű, olvadó vaníliafagyival is érdemes vigyázni. Alapszabály, hogy ha a fagylalt egyszer már megolvadt, nem szabad újrafagyasztani.

Fotók: Pexels

Melyek a szalmonellafertőzés tünetei?

A magas láz, enyhébb esetben csak hőemelkedés, a hányinger, a hányás, a vizes hasmenés, a köldök körüli hasi fájdalom, a gyengeség, a fáradékonyság. Ezek a tünetek a fertőzés után 1-2 nappal jelentkeznek.

A hasmenés többnyire 3-7 napig, a lázas állapot 3-4 napig tart. A betegség lefolyása után az esetek 80 százalékában 4-5 hét után megszűnik a szalmonellabaktérium széklettel való ürítése is, a betegeknek csak 1-2 százaléka válik tartós hordozóvá– magyarázza dr. Torzsa Péter.

Érdemes megemlíteni továbbá, hogy baktériumok az élelmiszeren túl leggyakrabban vízzel vagy piszkos kéz által kerülnek a szervezetbe. A kórokozó a beteg vagy tünetmentes fertőzött személy vagy állat székletével, tojással vagy akár a levágott állatok húsán kerül a külvilágba.

A betegség a higiénés szabályok betartásával és az élelmiszerek megfelelő hűtésével megelőzhető, illetve az alapos sütés-főzés is elpusztítja a szalmonellabaktériumokat.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.