
Kiderítették a szódabikarbóna titkát, igazi csodaszer
A szódabikarbóna a háztartási szerek királya. Ez a filléres fehér por ugyanis szinte mindenre jó.
Küküllei János, I. Lajos király (1342–1382) történetírója tisztelve szeretett uralkodójának haláláról a következőképpen emlékezett meg:
„Isteni hívásra szeptember hónap 11. [helyesen: 10.] napján távozott el ebből a világból, és kevéssel azt megelőzően csodálatos üstökös tűnt fel. Halála után oly nagy gyász lett az országban, mintha mindenki saját halálát siratta volna.”
Az üstökös megjelenését, amely nagy esemény bekövetkeztét hivatott előre jelezni, és az ország ilyen mélységű gyászának leírását tekinthetnénk a király személyes környezetéhez tartozó krónikás túlzásának, ugyanakkor kétségtelen, hogy a kortársak Lajos halálában egy nagy uralkodó elvesztését látták. Küküllei szerint ugyanis „mert bőkezű és kegyelmes volt mindenkihez, mindenki módfelett szerette”. A zágrábi krónika egykorú szerzője azt írta róla, hogy „hatalmasabbá vált apjánál”. A magyar közvélemény tehát Lajost már életében elismerte – írja a Magyarságkutató Intézet oldala.
Nemcsak hazai, hanem korabeli európai szerzők is tekintélyes uralkodónak látták őt életében és halála után is. Suchenwirt Péter (†1396) osztrák címerköltő Lajos királyról írt költeményében úgy jellemezte a magyar királyt, mint aki „sok gazdag uralkodót hatalmasan megelőzött”. Az itáliai Cronaca carrerese 1368-ban írt bevezető sorai szerint Lajos „a világ leghatalmasabb fejedelme volt a keresztények között, és a hitetlenek által leginkább rettegett király, aki csak volt vagy lehetett Nagy Károly császár halála óta”. Egy, az udvarában megforduló velencei követ feljegyezte róla, hogy „nincs a világnak még egy királya, aki annyit tett volna birodalma becsületére és alattvalói javára, mindamellett nem fuvalkodott föl, nem volt nagyravágyó”. Lajos jellemének alázatos vonását emeli ki János szentszéki követ is egy 1372-ből származó levelében: „Soha nem láttam fejedelmet, aki oly nagy hatalommal annyi szerénységet párosít”.
Ez a kortársak által alkotott pozitív kép a hazai folklórban és történeti művekben a királyról tovább élt. A magyar történelmet Hunyadi Mátyás idején feldolgozó Bonfini, aki munkájába a korábbi krónikásoktól szerzett ismereteit kiegészítette a maga korában hallott népi hagyománnyal, feljegyezte például, hogy „gyakran álruhában mint egy igen ravasz felderítő járta a falvakat és városokat, hogy megvizsgálja a vámosok és elöljárók szokásait, és hogy a nép panaszaiból megismerje az elkövetett jogtalanságokat”. Az álruhás uralkodó később Mátyás személyéhez kötött mitikus alakja tehát már száz évvel korábbi elődjénél megjelent, sőt, 16–17. századi történeti és irodalmi művek tanúsága szerint Lajos személyéhez is énekmondói hagyomány tapadt.
Gyakran felmerül a kérdés: uralkodóink közül miért éppen Lajos kapta a „Nagy” jelzőt? Az okot talán 19. századi történészünk, Szalay László (1813–1864) következő mondatában kereshetjük: „Királyaink közűl István és László, a védő szentek után szokta említeni a magyar nép ma is…” A népi emlékezet, melynek rostáján csak a legjelentősebbek nem hullanak ki, középkori uralkodóink közül mindössze négynek a nevét tartotta érdemesnek fenntartani: a szentté avatott István és László mellett az országot naggyá tevő, mégis belső békét biztosító, minden társadalmi réteg által kedvelt, a keresztényi és lovagi eszményeknek egyaránt megfelelni képes Lajosét, és az igazságos Mátyásét.
A szerző Dr. Teiszler Éva tudományos munkatárs
Az eredeti cikk a Magyarságkutató Intézet honlapján olvasható el.
A szódabikarbóna a háztartási szerek királya. Ez a filléres fehér por ugyanis szinte mindenre jó.
Az egyik népszerű gyümölcs rendszeres fogyasztása hatékonyabb lehet a magas vérnyomás ellen, mint a sóbevitel csökkentése.
Tavasszal nemcsak a kerti munkák ideje jön el, hanem a szobanövények átültetése is ilyenkor válik feladattá.
Elveszett tárgyakat keres, friss illatot szeretne varázsolni a lakásba vagy a szőnyeg horpadásait tüntetné el?
Elsőfokú riasztást adott ki a HungaroMet
Volt CIA-főnök a fegyverszállításokról: „Célunk az volt, hogy Ukrajna harcoljon, de ne nyerjen”
Kőkemény kvíz: a többségnek fogalma sincs, mit jelentenek ezek a régi szavak
Megállíthatatlanul terjesztette az álhírt a Le Monde Erdő Péterről, Magyarország vatikáni nagykövete tisztázta a félreértést
Mentő vitte kórházba Szabó Ádámot, feleségére és kisfiára az orvosok vigyáztak
Szijjártó Péter az asztalra csapott: ellentmondást nem tűrően helyre tette Zelenszkijt
A tartalékos Barcelona nagy pofont kapott, aztán jött a sérülés
Megváltozott a Miami Nagydíj sprintfutamának végeredménye
Megszűnhet a Facebook és az Instagram elérése
Büntetések után Hamilton búcsúja és Verstappen csodája a Forma–1-es időmérőn
Sallai Roland példátlan tette után nem lehet teljesen elégedett a csapata
Döbbenet! Egy mély kútba ugrott egy nő
A szódabikarbóna a háztartási szerek királya. Ez a filléres fehér por ugyanis szinte mindenre jó.
Az egyik népszerű gyümölcs rendszeres fogyasztása hatékonyabb lehet a magas vérnyomás ellen, mint a sóbevitel csökkentése.
Tavasszal nemcsak a kerti munkák ideje jön el, hanem a szobanövények átültetése is ilyenkor válik feladattá.
Elveszett tárgyakat keres, friss illatot szeretne varázsolni a lakásba vagy a szőnyeg horpadásait tüntetné el?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.