Közép-európai idő szerint csütörtökön reggel elhaladt a Vénusz mellett a Merkúrhoz tartó európai-japán űrszonda, a BepiColombo.
Mégis találtak egy komoly mellékhatást az Ozempic vizsgálata közben
Újabb érdekességekre bukkantak a kutatók.
Közép-európai idő szerint csütörtökön reggel elhaladt a Vénusz mellett a Merkúrhoz tartó európai-japán űrszonda, a BepiColombo.
„Minden működött, sikeres volt” – jelentette ki Simon Plum, az Európai Űrkutatási Hivatal (ESA) műholdas irányító központjának szakembere Darmstadtban, ahonnan a manővert levezényelték.
A Földről két éve útnak indult szonda a Vénusz mellett 17 ezer kilométerre elhaladva fekete-fehér fotókat is készített. A felvételek és az összegyűjtött adatok elemzését a jövő héten kezdik meg.
A szonda hétéves útja során, amíg megérkezik a Merkúrhoz, kilencszer veszi igénybe egy bolygó gravitációs vonzását, hogy lelassítsa repülését. Első alkalommal áprilisban a Föld mellett haladt el e célból, most a Vénusz vonzását használja, augusztusban pedig ismét a Vénuszhoz tér vissza, és végül a Merkúr mellett is hatszor halad majd el, mielőtt 2025-ben végső pályára állna a bolygó körül.
Az ESA 1,3 milliárd euróból készült űrszondája rendkívüli küldetést hajt végre. A Merkúron extrém hőmérséklet uralkodik, nagyon erős a nap vonzása, és a napsugárzás is pokoli feltételeket teremt.
A Merkúrhoz érkező szonda kétfelé válik majd: a Bepi elnevezésű része alacsony bolygókörüli pályára áll, a Milo elnevezésű része pedig, amely a Japán Űrkutatási Hivatalban készült, nagyobb távolságról gyűjt a planétáról adatokat.
Mindkét szondát arra tervezték, hogy kibírják a 430 Celsius-fokos hőmérsékletet, amely a bolygó Nap felőli oldalán jellemző, és a mínusz 180 Celsius fokos hideget is a Merkúr árnyékos oldalán.
A misszió célja, hogy minél többet tudjunk meg a Merkúrról, amely csak kicsit nagyobb, mint a Földet kísérő Hold, és hatalmas vasmaggal rendelkezik.
Legutóbb a NASA Messenger űrszondája látogatott el a Merkúrhoz, amely négy évet töltött orbitális pályán, mielőtt 2015-ben befejezte volna küldetését. Ezt megelőzően a hetvenes évek közepén szintén a NASA Mariner 10 szondája haladt el a planéta közelében.
A BepiColombo több műszere rögzített tudományos adatokat csütörtökön a Vénusz mellett elrepülve. A Vénusz a közelmúltban került ismét a figyelem központjába, mikor a csillagászok szeptemberben bejelentették, hogy a bolygó erősen savas felhőiben foszfingáz nyomaira bukkantak, ami esetleg mikrobák létezésére utalhat. A Földön a foszfint oxigénhiányos körülmények között élő baktériumok állítják elő.
A Vénusz és a Föld mérete hasonló, ám a két bolygó nagyon eltérő módon fejlődött. A Vénusz légköre sokkal sűrűbb és szinte kizárólag szén-dioxidból áll, ami olyan erős üvegházhatást eredményez, hogy a hőmérséklet 470 Celsius fok körül jár, ami kizárja a víz és az élet jelenlétét.
Az ESA és a Japán Űrügynökség (JAXA) által közösen indított BepiColombo fejlesztésében magyar kutatók is részt vettek. Többek között a Planetary Ion Camera (PICAM) elnevezésű iontömeg-spektrométer projektben volt szerepük, amely fényképezőgépként működik a töltött részecskék számára, hogy tanulmányozza a felszíni ionizációs folyamatok láncolatát. Az eszközt működtető alacsony feszültségű tápegységet az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont mérnökei fejlesztették, ahogy a BepiColombo szimuláló környezetét is.
Újabb érdekességekre bukkantak a kutatók.
Ha azt hitte, csak a hasa nő a sörivástól, rosszul gondolta.
Az űrből is látszik a világ legnagyobb korallja.
Magyar kutatók is részt vettek a Nap születésének időskálájának megmérésében.
Óriási baleset volt Gyöngyösön - busz, furgon, kisbusz és autó karambolozott
Nagy Bandó Andrásnak elgurult a gyógyszere, elvakította az Orbán-gyűlölet
„Vízvezeték-szerelő vagyok, ezzel a 3 egyszerű lépéssel melegebbé és gyorsabban felmelegedővé teheted a radiátorokat”
Napindító: Dunda György - A volt ukrán főparancsnok szerint kirobbant a harmadik világháború + videó
Kivágta barátnője a Házasság első látásra Zoliját
Üvegvisszaváltás: van egy nagy probléma – nem hagyja annyiban a Mohu
Fontos bejelentést tettek Budapesten: Bulgária és Románia január 1-jétől csatlakozhat a schengeni övezethez
A 8 legfinomabb házi sütemény, amiből egy tepsi soha nem elég!
Oroszország megváltoztathatja a háború menetét
Megvan a magyar válogatott ellenfele a Nemzetek Ligája A divíziójában maradásért
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
Újabb érdekességekre bukkantak a kutatók.
Ha azt hitte, csak a hasa nő a sörivástól, rosszul gondolta.
Az űrből is látszik a világ legnagyobb korallja.
Magyar kutatók is részt vettek a Nap születésének időskálájának megmérésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.