A nagy erejű földrengések szeizmikus hullámokat is elindítanak, amelyeket a szeizmométerek érzékelnek. A jelenlegi észlelési módszerek azonban nehezen tesznek különbséget a 7,5-ös és a 9-es erősségű rengések között az ilyen eseményt követő néhány másodpercben. Ennek az az oka, hogy a kezdeti magnitúdóbecslések a P-hullámoknak nevezett szeizmikus hullámok amplitúdóján alapulnak, amelyek elsőként érkeznek a megfigyelőállomásokra. A legerősebb rengéseknél azonban ezek a kezdeti P-hullám-amplitúdók telítésbe mennek, így nehéz megkülönböztetni a különböző erősségű rengéseket.
A nagy földrengés során megmozduló tömeg azonban a kőzetek sűrűségét is megváltoztatja.
Ezek a sűrűségeltolódások apró változásokat jelentenek a Föld gravitációs mezőjében, úgynevezett elasztikus gravitációs hullámokat hozva létre, amelyek fénysebességgel haladnak át a talajon. – Az ilyen jelekről korábban azt hitték, hogy túl kicsik ahhoz, hogy észleljék – mondta a Sciencenews.org-nak Martin Vallée szeizmológus, az Institut de Physique du Globe de Paris munkatársa. 2017-ben Vallée és kollégái voltak az elsők, akik észlelték ezeket az elasztikus gravitációs jeleket a mérőállomások adataiban.
A kutatók most azon gondolkodtak, hogyan alakítsák át ezeket a jeleket hatékony korai figyelmeztető rendszerré.
Mivel a gravitációs ingadozások aprók, nehéz megkülönböztetni ezeket a háttérzajtól a szeizmikus adatokban. Amikor a tudósok visszamenőleg megvizsgálták a mérési eredményeket, azt találták, hogy az elmúlt harminc évben mindössze hat megaföldrengés generált azonosítható elasztikus gravitációs jeleket. Ezek egyike volt az a kilences erősségű 2011-es földrengés, amely pusztító szökőárt okozva elárasztotta a japán fukusimai atomerőművet.