A cink javíthatja a tüdőbetegek túlélési esélyét

Amerikai kutatók szerint a cink visszafordíthatja a tüdőkárosodást, és javíthatja az idiopátiás tüdőfibrózisban (IPF) szenvedő betegek túlélési esélyét. A The Journal of Clinical Investigation című folyóiratban közzétett eredményeken alapuló terápiák megváltoztathatják az ötven év felettieket sújtó kór kezelését.

2022. 08. 31. 14:22
Forrás: PIXABAY
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idiopátiás tüdőfibrózis százezer embert érint az Egyesült Államokban. Hazánkban is évről évre nő a magyarul ismeretlen eredetű tüdőfibrózisosnak nevezett esetek száma, mely jelenleg a 60–65 év feletti korosztályt érinti, ám várható, hogy fiatalabb életkorokban is megnő az előfordulási gyakoriság. 

Hazánkban is évről évre nő a magyarul ismeretlen eredetű tüdőfibrózisosnak nevezetet esetek száma. Jelenleg a 60-65 év feletti korosztályt érinti, ám várható, hogy fiatalabb életkorokban is megnő az előfordulási gyakoriság. Fotó: Pexels

 

A tüdőfibrózis korai felismerése és kezelése

A Semmelweis Egyetem portálján a Pulmonológiai Klinika igazgatója, Müller Veronika azt nyilatkozta, hogy a betegség gyógymódja jelenleg nem ismert, ám az érintettek életminősége szempontjából nagy jelentőségű a korai felismerés és a megfelelő kezelés.

A tüdőfibrózis ezen típusa hazánkban jelenleg hozzávetőleg 500-600 embert érint.

A betegség a tüdő regenerációs hibájára vezethető vissza, megjelenésében genetikai és környezeti tényezők is szerepet játszanak, gyakran valamilyen fertőzés után észlelhető a kórkép.

A tüdőbetegségre többnyire általános tünetek utalnak, ilyen például a terhelhetőség csökkenése. Sok esetben kíséri száraz köhögés, fáradtság, rossz közérzet, étvágytalanság, továbbá krónikus tüdőbetegséget jelez az ujjak végének kiszélesedése (óraüvegköröm) is. 

A betegség gyakran véletlenül derül ki egy tüdővizsgálatnál, pl. fonendoszkóppal hallható a tépőzárhoz, illetve hó ropogásához hasonló hang, a tüdő feletti úgynevezett fibrotikus pattogás. 

Bárkit érinthet a betegség, így a legfontosabb a szennyező anyagok belégzésének kerülése.

Krónikus, jelenleg gyógyíthatatlan betegségről van szó, időben megkezdett gyógyszeres kezeléssel azonban jelentősen lassítható a folyamat, és javítható a beteg életkilátása.

Arról már a thebrighterside.news ír, hogy a legtöbb beteg meghal, vagy tüdőátültetésre van szükség a diagnózis felállításától számított három-öt éven belül. Az IPF előfordulása drámaian növekszik az életkorral, és gyakrabban érinti a férfiakat, mint a nőket. Ezért nagy jelentőségű, hogy a Los Angeles-i Women’s Guild Lung Institute kutatóinak sikerült azonosítani az IPF kiváltó okát és egy lehetséges terápiás célpontot, amely helyreállíthatja a tüdő öngyógyító képességét.

 A cink visszafordíthatja a tüdőkárosodást?

A kutatók egészséges tüdőből, valamint IPF-ben szenvedő betegek tüdejéből származó sejteket elemezték. Felfedezték, hogy az IPF-es tüdő sejtjeiben hiányzik a cink transzporter 8 (ZIP8) nevű fehérje, amely a cinket a sejtbe vonja. 

Az organoidokkal – a betegek szöveteiből edényben növesztett szervek miniatürizált, egyszerűsített változataival – végzett kísérletek során azt is megfigyelték, hogy a ZIP8 fehérjét nem tartalmazó sejtek képtelenek voltak regenerálódni. 

A ZIP8 transzporterrel rendelkező sejteket tartalmazó organoidok képesek voltak cinket vonni a sejtekbe, majd regenerálódtak és több kolóniát alkottak

– mondta Carol Liang, MD, a tanulmány első szerzője. Dianhua Jiang, a Cedars-Sinai orvostudományi professzora és a tanulmány társszerzője szerint az ő közleményük az első, amely azonosította a cink szerepét a tüdő biológiájában, különösen az IPF-ben. 

Különösen izgalmas volt felfedezni, hogy a cink szabályozza két másik kulcsmolekula termelését. Ezek a molekulák szerepet játszanak a szövetek regenerációjában és öregedésében.

A Los Angeles-i kutatók szerint további kutatásokra van szükség annak meghatározásához, hogy mi vezet a ZIP8 elvesztéséhez a tüdősejtekben, és hogy a cinkkiegészítők önmagukban vagy más hatóanyagokkal kombinálva visszafordítják-e a tüdőkárosodást. Az ezekre a kérdésekre adott válaszok több százezer betegen segíthetnek.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pixabay)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.