A betegség gyakran véletlenül derül ki egy tüdővizsgálatnál, pl. fonendoszkóppal hallható a tépőzárhoz, illetve hó ropogásához hasonló hang, a tüdő feletti úgynevezett fibrotikus pattogás.
Bárkit érinthet a betegség, így a legfontosabb a szennyező anyagok belégzésének kerülése.
Krónikus, jelenleg gyógyíthatatlan betegségről van szó, időben megkezdett gyógyszeres kezeléssel azonban jelentősen lassítható a folyamat, és javítható a beteg életkilátása.
Arról már a thebrighterside.news ír, hogy a legtöbb beteg meghal, vagy tüdőátültetésre van szükség a diagnózis felállításától számított három-öt éven belül. Az IPF előfordulása drámaian növekszik az életkorral, és gyakrabban érinti a férfiakat, mint a nőket. Ezért nagy jelentőségű, hogy a Los Angeles-i Women’s Guild Lung Institute kutatóinak sikerült azonosítani az IPF kiváltó okát és egy lehetséges terápiás célpontot, amely helyreállíthatja a tüdő öngyógyító képességét.
A cink visszafordíthatja a tüdőkárosodást?
A kutatók egészséges tüdőből, valamint IPF-ben szenvedő betegek tüdejéből származó sejteket elemezték. Felfedezték, hogy az IPF-es tüdő sejtjeiben hiányzik a cink transzporter 8 (ZIP8) nevű fehérje, amely a cinket a sejtbe vonja.
Az organoidokkal – a betegek szöveteiből edényben növesztett szervek miniatürizált, egyszerűsített változataival – végzett kísérletek során azt is megfigyelték, hogy a ZIP8 fehérjét nem tartalmazó sejtek képtelenek voltak regenerálódni.
A ZIP8 transzporterrel rendelkező sejteket tartalmazó organoidok képesek voltak cinket vonni a sejtekbe, majd regenerálódtak és több kolóniát alkottak
– mondta Carol Liang, MD, a tanulmány első szerzője. Dianhua Jiang, a Cedars-Sinai orvostudományi professzora és a tanulmány társszerzője szerint az ő közleményük az első, amely azonosította a cink szerepét a tüdő biológiájában, különösen az IPF-ben.
Különösen izgalmas volt felfedezni, hogy a cink szabályozza két másik kulcsmolekula termelését. Ezek a molekulák szerepet játszanak a szövetek regenerációjában és öregedésében.
A Los Angeles-i kutatók szerint további kutatásokra van szükség annak meghatározásához, hogy mi vezet a ZIP8 elvesztéséhez a tüdősejtekben, és hogy a cinkkiegészítők önmagukban vagy más hatóanyagokkal kombinálva visszafordítják-e a tüdőkárosodást. Az ezekre a kérdésekre adott válaszok több százezer betegen segíthetnek.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pixabay)