A lófélék eredetileg az észak-amerikai kontinensről származnak, és bár mára onnan kihaltak (az amerikai musztángok ősei az európai telepesek visszavadult lovai), Eurázsiában és Afrikában is megtalálható több fajuk. Az egyik különleges ló a botaji ló leszármazottjának tekintett Przsevalszkij-ló: a Hortobágyi Nemzeti Park területén található a világ legnagyobb, 300 egyedet számláló – félvad körülmények között tartott – állománya. A fajnak ezenfelül viszont gyakorlatilag már csak háziasított vagy velük közvetlen rokon formái élnek.
Korábbi kutatások azt sugallták, hogy a háziasított lovak eredeti hazája Kazahsztán északi részén, a Közép-Ázsiában található Botaj környékén volt. Azóta kiderült, hogy az 5500 évvel ezelőtt élt botaji ló volt az első házi ló, de nem a mai őse. A többi lehetséges származási hely – Anatólia, Szibéria és az Ibériai-félsziget – sem bizonyult igaznak.
A 2021 októberében a Nature-ben megjelent tanulmány – a csoportot Ludovic Orlando, a Francia Nemzeti Antropobiológiai és Genomikai Központ kutatási igazgatója vezette – szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy a 4000 és 6000 évvel ezelőtti időszakban történhetett a lovak háziasítása. De mégis hol?
A kutatók – közöttük magyarok – kiterjesztették a keresést. Az időszámításunk előtt 50 000 és 200 között élt lovak – 273 európai és ázsiai ősi négylábú – maradványaiból összegyűjtött és szekvenált DNS-t elemezték, majd hasonlították össze a modern ló genetikai állományával. A DNS-elemzésen alapuló tanulmány szerint a lovakat 4200 évvel ezelőtt háziasították a Fekete-tenger térségének sztyeppéin, majd a domesztikált példányok elterjedtek Ázsiában és Európában.
Ennek az eredménynek némileg ellentmond az a legújabb bejelentés, hogy az ember ötezer évvel ezelőtt megülte a lovat.
Több mint kétszáz bronzkori csontvázmaradványt vizsgáltak a kutatók múzeumi gyűjteményekben Bulgáriában, Lengyelországban, Romániában, Magyarországon és a Cseh Köztársaságban, hogy megtalálják azokon a lovaglás jeleit. A Helsinki Egyetem antropológusa, Martin Trautmann és munkatársai olyan nyomokat kerestek, amelyek azt mutatják, hogy az adott személy valószínűleg lovagolt – beleértve a jellegzetes kopásnyomokat a combcsonton és a medencén.
– A csontok úgy olvashatók, mint az életrajzok – idézte az apnews.com Martin Trautmannt, aki e munka előkészítéseként későbbi időszakok, amikor a lovaglás már bizonyítottan a mindennapi élet része volt, csontmaradványain kopási mintákat tanulmányozott. A régészek korábban már találtak bizonyítékot arra, hogy az emberek lótejet fogyasztottak és több mint 5000 éves, hámokkal irányított lovakra utaló nyomokat is azonosítottak, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a lovakat akkor már biztosan megülték.