A mélytengeri áramlatok évezredeken át viszonylag stabilak voltak az északi és a déli féltekén, de a globális felmelegedés megzavarta a működésüket. Ha lassul ez a folyamat, annak egyik nem kívánt hatása, hogy csökken az óceánok szén-dioxid-elnyelő képessége. Már pedig ez a helyzet, hiszen a tengeri élővilág számára létfontosságú Antarktisz körüli áramlatok az 1990-es évek óta harminc százalékkal lassultak, és hamarosan teljesen leállhatnak – állapította meg egy május végén közölt tanulmány.
Az antarktiszi áramlatokat a kontinentális talapzattól induló sűrű, hideg víz táplálja – a háromezer méter mélyre süllyedő víz észak felé halad. A világ tengereinek negyven százalékát ez az áramlat látja el friss tápanyaggal és oxigénnel. Ám a globális hőmérsékletemelkedés miatt gyorsan olvadó antarktiszi jégtáblákról nagy mennyiségű, kisebb sűrűségű édesvíz kerül a rendszerbe. Az édesvíz felhígítja a sűrű sós vizet, ami a lefelé irányuló mozgás lassulásával jár.
– Ha az óceánoknak lenne tüdeje, ez lenne az egyik – emelte ki az áramlatok jelentőségét Matthew England, az ausztráliai Sydney-i Új-Dél-Wales Egyetem óceán- és klímadinamikával foglalkozó professzora. Amerikai és ausztrál kutatók együttműködésében született, idén márciusban a Nature folyóiratban megjelent közlemény az antarktiszi áramlatok erősségének 40 százalékos csökkenését jósolta 2050-re. Arra is figyelmeztettek akkor, hogy az áramlatok végül teljesen leállhatnak.