Az izlandi főváros, Reykjavík külvárosában egy gránitépület földalatti részén a világ minden tájáról érkezett vérminták tízezreit tesztelik. A DNS-t kivonják, majd szekvenáló gépekbe teszik, hogy meghatározzák az adott egyén genomját. A későbbiekben a mesterséges intelligencia algoritmusai ezt az egyedi genetikai kódot összekapcsolják a mintaadó életéről a helyi biobankban tárolt részletes információkkal – étrendjéről, személyiségéről, hobbijairól, betegségeiről, amelyekbe végül belehalt.
Releváns genetikai kapcsolatok
A gének és a személyiségjegyek közötti releváns kapcsolatokat az izlandi a deCODE genetics keresi. A cég több teljes genomot szekvenált – több mint 400 ezret –, mint bármely más intézmény a világon. Ezzel jelentős mértékben hozzájárult az Alzheimer-kór, a skizofrénia, a koszorúér-betegség, a rák különféle formái és sok más krónikus betegség öröklött kockázatának megértéséhez.
De arra is ösztönzött, hogy ugyanezt a folyamatot alkalmazzák az emberi psziché jobb megértésére, összefüggések megtalálására a genom és a személyiségünk jegyei között. Sok tudósban ugyanis felvetődött a kérdés, hogy viselkedésünk mennyiben a saját akaratunk eredménye, és mennyiben van előre meghatározva a mögöttes biológiánk által?
Kári Stefánsson izlandi tudós 1996-ban azzal a céllal alapította a deCODE genetics céget, hogy Izland egyedülálló genetikáját felhasználva többet tudjon meg az ott gyakori betegségekről. Az ország kis népessége ugyanis viszonylag elszigetelt volt az évszázadok során, ami azt jelenti, hogy sokkal kisebb a genetikai változatosság, mint más nemzeteknél. Ez viszont azzal járt, hogy kevesebb „háttérzaj” megkönnyíti a tudósok számára a fontos génváltozatok azonosítását. A részben neurológus, részben filozófus Kári Stefánsson egyre inkább meg van győződve arról, hogy a szüleinktől örökölt DNS összetett koktélja, valamint a véletlenül szerzett genetikai mutációk nagyobb mértékben meghatározza viselkedésünket, mint azt gondolnánk.
Lehet, hogy nem vesszük észre, de úgy tűnik, hogy életünk sok rutinszerű vonatkozását a genomunk vezérelheti. Ez dönti el, hogy például a kávét vagy a teát szeretjük inkább. Kiderült, hogy a kávé szerelmesei kevésbé érzékenyek a koffein keserűségére, míg a tea kedvelői nem érzékelik a más típusú keserű vegyületeket. A genetika abban is szerepet játszik, hogy valaki inkább a magányosabb fizikai tevékenységeket részesíti előnyben, mint például a futás, vagy a csapatsportokat kedveli.
Elődeink bőrébe bújunk
Tizenöt évvel ezelőtt kétezer brit felnőtt körében végzett felmérés először utalt arra, hogy létezhet a hobbinkért felelős gén. A felmérésben résztvevők gyakran meglepődtek, amikor felfedezték, hogy valójában amatőr kertészek, vagy bélyeggyűjtők utódai, akik továbbviszik az elődök hóbortjait. A következő évtizedben világszerte sokan hivatkoztak a tanulmányra, miután megállapították, hogy egy szülő vagy nagyszülő kedvelt időtöltése – mindenféle előjel nélkül - előtört bennük.