Amikor Vékás Lajos világra jött, szülővárosa, Kolozsvár Románia része volt. Egyéves korában – a második bécsi döntés nyomán – került vissza Magyarországhoz, majd 1946 óta újra Romániához tartozik. Ötéves korában, 1944-ben a háború elől menekült a Vékás család Magyarországra. Édesanyja négy gyermekével nem azzal a szándékkal jött át 1944 őszén, hogy végleg itt marad. Úgy tervezték, hogy visszamennek. A két háború közötti időszakot ugyanis a család viszonylag nyugodt körülmények között élte át.
Egzisztenciálisan nem jelentett hátrányt a kisebbségi lét. Az udvarhelyszéki gyökerű Vékások mindig tanultak, voltak közöttük orvosok, református lelkészek. Szorgalmuknak, tehetségüknek köszönhetően elboldogultak. Vékás nagyapja például 1920 és 1940 között a híres kolozsvári Minerva Könyvkiadó igazgatója volt. Ez a kiadó látta el az erdélyi általános és a középiskolákat magyar nyelvű tankönyvekkel. A második világháború után államosították a kiadót.
A világégés lezárása után vissza akartak térni, de rádöbbentek, hogy egy szocialista társadalomban kisebbségiként élni két olyan csapás, amit önként nem vállal az ember. Egy csapás fért bele az életükbe: a magyar szocializmus. A család maradt. Egy Győr-Moson-Sopron megyei faluban, Győrszentmártonban (a mai Pannonhalmán) telepedtek le. Az ötvenes években jogász végzettségű édesapja három műszakban egy téglagyárban dolgozott.