– A legfontosabb kérdés minden katonai erővel kapcsolatban az, hogy milyen mértékben szolgálja a közös érdekeket, szemben az egyéni érdekekkel – mondta Deborah Avant a University of Denver professzora, a világ egyik legbefolyásosabb nemzetközi tanulmányokkal foglalkozó tudományos társasága, az International Studies Association (ISA) 2022–2023-as elnöke a Ludovika magazinnak.
A szakértő szerint lényeges kérdés, hogy lehet-e ezeket a magáncégeket úgy irányítani, hogy azok a közös érdekekkel összhangban legyenek? A téma annál is inkább fontos, hiszen az NGO-knak hatalmas befolyásuk van a globális kormányzás alakításában. Avant szerint ez az 1990-es években kezdődött folyamat azóta még erőteljesebbé vált.
Mint mondta, a vállalatok, a nem kormányzati szervezetek (és a kormányok) néha hasonló módon befolyásolhatják a globális politikát. Ezért Avant úgy véli,
sokkal fontosabb azt a kérdést feltenni, hogy ezek a szervezetek közös aggodalmakkal foglalkoznak-e, vagy lehetővé teszik-e az egyének vagy kis csoportok számára, hogy egyéni céljaik érdekében „foglyul ejtsék” a politikát.
„Úgy gondolom tehát, hogy az magánbiztonsági piacról feltett kérdésemet a nem állami szereplőkkel kapcsolatban is fontos feltenni” – jelentette ki a szakértő, aki a katonai magánvállalatok kapcsán az egyik legismertebb ilyen szervezetről, az orosz Wagner-csoportról is kifejtette a véleményét.
Avant úgy véli, a Wagner igazán bonyolult fejlemény azok számára, akik a katonai és biztonsági magánvállalatokat tanulmányozzák, mert nem úgy működik, mint egy nyugati típusú kereskedelmi cég. A Wagner vezetője, Jevgenyij Prigozsin ugyanis már többször élesen bírálta az orosz erőket és az orosz katonai vezetést, és úgy tűnik, mintha hatalmi harc zajlana.
Deborah Avant a polgári katonai kapcsolatok megértéséhez az úgynevezett megbízó–ügynök-elméletet használta.
Sokszor azért veszel fel ügynököt, mert ő meg tud tenni valamit, amit a megbízó nem. De ha az ügynök elég erős jelenlétet biztosít, akkor úgymond önjáróvá válik. (...) de az erős ügynökökkel kapcsolatban mindig az a nagy aggodalom, hogy hűségesek maradnak-e a megbízójukhoz. Nem világos, hogy Prigozsin kihez hűséges
– fogalmazott a szakértő.