A sörényt és különös vállkinövéseket viselő apró húsevő dinoszaurusz, az Ubirajara jubatus 110 millió évvel ezelőtt élt a mai Brazília északkeleti részén. Megkövült példányát egy kőbányában találták meg külföldi kutatók Ceará államban. A lény 2020-ban került a címlapokra mint az első tollas dinoszaurusz, amelyet a déli féltekén fedeztek fel. A fosszília vizsgálatában azonban brazil kutatók nem vettek részt.
A sztori eleinte úgy szólt, hogy a kövület egy brazil múzeumban volt, onnan 1995-ben egy német múzeumba vitték tovább tanulmányozás céljából, de a gyűjtemény vezetője később beismerte, hogy 2009-ben egy magáncégtől vásárolták a leletet. Ez a cég 2006-ban importálta a kövületet Németországba, de sokáig nem volt világos, hogy az üzlet legális volt-e vagy sem. Vélhetően nem, hiszen mi másért adta volna vissza Németország a maradványt?
A sörényes apróság nem az egyetlen kétes üzlet a közelmúltból. A paleontológusok 2015-ben jelentették be egy különleges, 120 millió éves négylábú kígyó (Tetrapodophis amplectus) felfedezését, amely szintén engedély nélkül utazott Brazíliából Németországba. És ott van egy nagyjából kilencvenmillió éves, fantasztikus mexikói cápa (Aquilolamna milarcae), amelyet magángyűjtő vásárolhatott meg egy jogi kiskaput kihasználva. Ez csak három példa arra, amikor egy kevéssé fejlett ország lelete könnyen egy tehetősebb államba került.