Belényesy Károly, a Szent István Király Múzeum szakmai igazgatója június tizedikén szerzett tudomást a római kori műtárgyról, amelynek a Brüsszelben készült hitelesítő okiratában származási helyként Székesfehérvárt jelölték meg. A tárgy egy finom kidolgozású, női fejet ábrázoló, római kori faragvány volt, amelyet egy genti magángyűjtő ajánlott eladásra.
– Úgy gondoltuk, nem lehet véletlen a székesfehérvári eredetmegjelölés, ezért a műtárgy a felbukkanást követően azonnal érdeklődésünk középpontjába került. A Szent István Király Múzeum római kori műtárgyállományának ellenőrzésével egy időben felvettük a kapcsolatot az aukciósházzal. Mivel sem a tárgy hitelességét, sem származását nem volt okunk kétségbe vonni, kísérletet tettünk annak aukción kívüli megszerzésére. Ez nem járt sikerrel, mivel a tulajdonosok ragaszkodtak a nyílt árveréshez. A női fejet ábrázoló antik műtárgyat végül a nyílt árverésen sikerült megvásárolni mintegy négyezer euróért. Ezt követően megszerveztük a hazaútját – tájékoztatott Belényesy Károly, aki szerint a térség római kori öröksége rendkívül gazdag, nívós. A több száz korszakbéli régészeti lelőhely közül elég csak a belső-pannóniai Gorsiumot, a szabadbattyáni villaépületet vagy ezzel összefüggésben a Seuso-kincset említeni.
Az eredetiségvizsgálat tanúsítványa szerint a 305 milliméter magas és 152 milliméter széles műtárgy állapota jó megtartású, a női fej orra későbbi kiegészítés. A múzeum szakmai igazgatója szerint az ókori fej mészkőből készült, az arc idealizált fiatal nőalaké, ami feltehetően istennő-ábrázolásra utal. Vélhetően egy teljes alakos szobor része lehetett.
– A szobortöredékre a kiállítás után tudományos vizsgálatok sora, gondos tisztítás, restaurálás vár, amelynek segítségével feltehetően a készítéssel és származási hellyel kapcsolatban is újabb információk birtokába jutunk, ami feltehetően újabb adatokat szolgáltat a térség római kori történetéről – mondta el Belényesy Károly, aki szerint a tárgy megvásárlásának fontos üzenete is van.