A Berkeley Egyetem kísérletei szerint minden feldolgozott pozitív információra kilenc negatív jut. Hogy a negatív információk mekkora hányadából lesz tartós negatív gondolat, nem tudni, de sokan küzdünk ilyenekkel. Steven Kotler A lehetetlen művészete című, magyarul 2021-ben megjelent könyvében arról írt, hogy a negatív gondolkodás fokozza a stresszt, ami pedig kiöli az optimizmust és megfojtja a kreativitást. Negatívra hangolt állapotban lemaradunk az újdonságról, márpedig az újdonság a kreativitás alapja. Valamit tehát kezdenünk kell a negatív gondolatokkal.
Közismert az a freudi elképzelés, hogy ha elnyomjuk rossz érzéseinket, borongós gondolatainkat, akkor ezek a tudattalanunkban maradnak, és károsan befolyásolják viselkedésünket. – A pszichoterápia lényege, hogy kikotorja ezeket a gondolatokat, hogy az ember megfoszthassa őket hatalmuktól – idézte az Independent.co.uk Michael Andersonnak, a University of Cambridge professzorának szavait.
Amikor 2020 elején berobbant a koronavírus-járvány, sok kutatóhoz hasonlóan Michael Anderson professzor is segíteni akart a pandémia által meggyötört embereken. – A világjárvány miatt szükségét láttuk, hogy segítsünk az embereknek megbirkózni a növekvő szorongással. Az egészségügyi krízis mellett ugyanis mentális egészségügyi problémák rejtett járványát tapasztaltuk, ami egyre rosszabb lett – nyilatkozta a brit lapnak a professzor munkatársa, Zulkayda Mamat, a cambridge-i Trinity College doktorandusza.
Michael Anderson munkatársaival 120 önkéntest arra kondicionált, hogy elfojtsák az őket aggasztó negatív eseményekkel kapcsolatos gondolatokat. A vizsgálat során mindenkit arra kértek, hogy gondoljanak több olyan forgatókönyvre, amely az elkövetkező két évben bekövetkezhet az életükben. Vegyenek sorra húsz félelmetes/aggodalmas helyzetet, illetve húsz pozitív reményt és álmot. A két lehetőségcsoportot számos szempont alapján értékelték: előfordulás valószínűsége, az eseménnyel kapcsolatos szorongás vagy öröm szintje, a rágondolkodás gyakorisága, az aktuális aggodalom mértéke, a hosszú távú hatás és az érzelmi intenzitás. (Az önkéntesek mentális egészségét kérdőívvel mérték fel.)